Skip to main content

Instagram ünlüleri, influencer’ları ve marka hesaplarına ait 49 milyon veri sızdırıldı. Detaylar haberimizde…

Veri gizliliği konusunda skandallarıyla gündemden düşmeyen Facebook’tan sonra milyonlarca Instagram kullanıcısının da bilgileri sızdırıldı.

TechCrunch’ın haberine göre, 49 milyon Instagram kullanıcısının özel iletişim verileri internete sızmış durumda. Milyonlarca kullanıcısının verilerini herkese açık sunucularda saklamasıyla eleştiri oklarını üzerine çeken Facebook, şimdi de Instagram platformundaki ünlü isimler, influencer’lar ve markaların verilerinin de sızdırılmasıyla konuşulmaya devam ediyor.

Amazon Web Servisleri’ndeki veri tabanında herkese açık durumda olan, içlerinde Instagram influencer’larının, ünlülerin ve marka hesaplarının da bulunduğu 49 milyon kayıtın sızdırıldığı ortaya çıktı. Herkese açık durumda olan bu kayıtlara erişmek içinse şifre bile girmek gerekmiyor.

Sızdırılan influencer’ların profillerinde, takipçi sayıları, hesapların doğrulanmış durumu, bulunduğu şehir ve ülke gibi bilgiler yer alıyor. Daha önemlisi veriler arasında telefon numaraları ve e-posta adreslerine de ulaşılabiliyor. TechCrunch, veri tabanında yer alan bilgileri kullanarak influencer’lar ile iletişime geçti ve bilgilerin doğruluğunu onayladı.

Facebook yaptığı açıklamada, internete sızan verilerin Instagram’dan mı yoksa farklı bir kaynaktan mı elde edildiğini araştırdıklarını ve konuyu incelediklerini belirtti.