Skip to main content

Facebook, hafta başında yaptığı duyuru ile Messenger Kids adlı uygulamasını tanıttı.

Facebook, çocukların mesajlaşma uygulamasını kullanmasına imkan sağlayan yeni uygulaması Messenger Kids’i duyurdu.

Mashable’ın haberine göre, Facebook’un çocuklara özel olarak geliştirdiği Messenger Kids, şirketin 13 yaşından küçük çocukların kullanması için hazırladığı ilk uygulama olma özelliği taşıyor.

Messenger Kids, normal Messenger uygulamasının daha basitleştirilmiş hali gibi düşünülebilir ancak tabii ki ebeveyn denetimine tabi tutuluyor. Messenger Kids şimdilik sadece ABD’deki iPhone kullanıcılarına açık. Çocuklar uygulama ile,  ebeveyn tarafından belirlenen arkadaş listesindeki kişilere mesaj gönderebiliyor, video aramaları yapabiliyor, selfie, GIF ve sticker’lar paylaşabiliyor.

Sosyal ağ ayrıca Messenger Çocuk hesaplarını Facebook’un ana sosyal trafiğinden uzak tutmak için elinden geleni yapıyor.  Messenger Kids’te reklam gösterilmiyor. Ayrıca Facebook, Messenger Kids kullanıcılarından alınan verilerin reklamcılara verilmediğini belirtiyor.

Facebook Ürün Yönetimi Müdürü Loren Cheng, “Aileler çocuğun sosyal medya kullanma sürecinin her adımını kontrol edebiliyor.” diyor.

Facebook’un, 18 ay boyunca çocuk gelişimi ve güvenlik uzmanlarıyla görüşerek ebeveynlerin potansiyel endişelerinin karşılama adına bulduğu çözümler şöyle;

    • Messenger Kids hesabı, ebeveynin Facebook hesabıyla ilişkilendirilmiş olmalı
    • Çocuklara gönderilen arkadaşlık istekleri ebeveynin arkadaş listesinde ekli olmalı
    • Messenger Kids kullanan iki çocuk uygulama üzerinden görüşmek istiyorsa her iki çocuğun ebeveyni de Facebook’tan arkadaş olmalı
    • Çocuk, bir hesabı engeller veya silerse ebeveyne bildirim gidiyor.
    • Facebook, uygunsuz içerikleri otomatik olarak tespit edip uygulama üzerinden paylaşılmasını engelleyen bir yazılım kullanıyor. Facebook’ta ayrıca yapılan şikayetleri inceleyen özel bir ekip bulunuyor.

Facebook Küresel Güvenlik Müdürü Antigone Davis  blog yazısında, “Ailelerin içini rahatlatırken çocuklara keyifli bir tecrübe yaşatabileceğimize inanıyoruz.” dedi.