Skip to main content

Facebook, 2013 yılında Facebook’ta en çok check-in yapılan 25 yeri yayımladı.

Facebook’un yayımladığı en çok check-in yapılan yerler sıralamasında Disneyland’ın Facebook kullanıcılarını Asya, Avrupa ve ABD’de bir araya getirdiği ortaya çıktı. Check-in yapılan 25 yer sıralamasında ilk dörtte Disneyland Tokyo, Disneyland Hong Kong, Disneyland Paris ve Disneyland Kaliforniya yer alıyor.

Havaalanları gibi ulaşım merkezlerinin dahil edilmediği listede Disneyland’ın dışında Facebook listesinde üst sıralarda bulunan yerlerin çoğu turizm merkezi olduğu görülüyor. İzlanda’da yer alan Blue Lagoon, Venedik’teki Piazza San Marco, Mısır’daki Sharm el-Sheikh tatil yeri, Barselona’daki Las Ramblas.

Listedeki yerlerin çoğunun popüler turistik yerlerin olmasının yanında; ortaya çıkan diğer ilginç bulgu ise bazı ülkelerde en çok check-in yapılan yerlerin turistik yerlerin olmaması. Hindistan’da Taj Mahal yerine Sikh dininin ruhsal yeri olan Altın Tapınak’ın (Golden Temple) olurken; Moskova’da ise Red Square yerine Gorky Park’ın, Almanya’da ise Berlin’in Checkpoint Charlie yerine Hamburg’taki Reeperbahn olması.

Reeperbahn’ın ise check-in yapılan yerler arasında popüler olmasının nedeni ise ünlü olmadan önce The Beatles’in yaklaşık iki yıl boyunca buradaki mekânlarda sahne alması. Dünya çapında grubun hayranları ise Reeperbahn’daki Beatles-Platz adındaki ünlü kavşağı görmeye geliyor.

facebook_2013_yılının en çok check in yapılan yerler