Skip to main content

Facebook, mesaj gönderimde fiyatlandırmayı değiştirdi. Gerçekten ünlü olsun olmasın fazla takipçisi olan kullanıcılarına mesaj atmak isteyenler için mesaj gönderim ücretini artırdı.  Uzun zamandır, Facebook’un ücretli olacağı haberleri yayılmaya başlamış, bu…


Facebook, mesaj gönderimde fiyatlandırmayı değiştirdi. Gerçekten ünlü olsun olmasın fazla takipçisi olan kullanıcılarına mesaj atmak isteyenler için mesaj gönderim ücretini artırdı. 

Uzun zamandır, Facebook’un ücretli olacağı haberleri yayılmaya başlamış, bu durum git gide kullanıcıları meraklandırmıştı. Yakın zamanda konuyla ilgili açıklamalarda bulunan sosyal ağ paylaşım sitesi, sunulan fiyatlandırmanın bazı kriterlere göre değişebileceği bilgisini paylaşmıştı. Aralık ayından bu yana test aşamasında olan yeni fiyatlandırma bazı ülkelerde kullanıma geçti. Buna göre; popüler birine mesaj göndermek istediğinizde, 15 dolar ödemeniz gerekecek.
Şu anda popüler kişilerden bazılarına mesaj göndermek istediğinizde uygulanan yeni fiyatlandırma düzenini görebilirsiniz. 
Facebook ise bu fiyatlandırmanın bir kişinin sahip olduğu takipçi sayısına bağlı olarak değiştiğini belirtiyor. Bu da demek oluyor ki, bu kişinin gerçekten ünlü olmasına gerek yok. İngiltere’de bu rakam 10,68 euro değerinde. 
Örneğin 1 milyon 413 bin 573 kadar takipçisi bulunan MySpace’ten tanınan Tom Anderson’a mesaj göndermek isterseniz, 27,33TL ödemeniz gerekiyor. 
Buzzfeed’de paylaşılan haberde şu anda ödemeli mesajlaşmaların İngiltere ve diğer 36 ülkede kullanımda olduğu belirtiliyor. 
Facebook’un açılış sayfasında sosyal paylaşım sitesinin ücretsiz olduğu yazsa da, bu ifadede biraz değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Ek olarak;  popüler olmayan biriyle mesajlaştığınız sürece ücretsiz olduğu bilgisinin düşülmesi gerekebilir. 

Geçtiğimiz Aralık ayında Facebook tanımadığınız kişilere mesaj gönderiminde fiyatlandırma için 1 dolar belirlemiş ve bu kullanımı test etmeye başlamıştı. Eğer kullanıcılar ödememeyi tercih ederlerse de, bu kez bu gönderilen mesajlar diğer kutusuna düşecekti. Facebook herhangi bir duyuru olmadan bu fiyatlandırmayı değiştirdi. Bazı mesajları 5 dolara, hatta son olarak 15 dolara çıkardı.