SOSYAL MEDYA

Sebla Kutsal | 17.05.2017 - 15:02

Facebook’ta asla yapmamanız gereken 5 şey

Gönderileri gizlenen ya da arkadaşlıktan silinen bir Facebook kullanıcısı olmak istemiyorsanız, sakın bunları yapmayın!

Bildiğiniz gibi Facebook’ta bir kişiden “kurtulmak” için onu arkadaşlıktan çıkartabiliyor ya da bildirimlerini engelleyerek bu kişiyi sosyal ağınızdan uzaklaştırabiliyorsunuz. Peki, gönderileri gizlenen ya da arkadaşlıktan silinen kullanıcılardan olmamak için nelerden özellikle kaçınmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Seyahat şirketi Sunshine’ın 2 binden fazla İngiltere vatandaşının katılımıyla gerçekleştirdiği yeni bir araştırma, insanların Facebook’ta arkadaşlıktan neden çıkartıldığını ya da gizlendiğini ortaya koyuyor.

Arkadaşlıktan çıkarma nedenleri

Sonuçlara göre, katılımcıların çoğu (yüzde 28) arkadaşlıktan çıkarma kararına neden olarak farklı siyasi görüşleri işaret ediyor. Geri kalan nedenler ise daha kişisel. Katılımcıların yüzde 24’ü “aralarının bozulmasını” sebep gösterirken, yüzde 16’sı “bağları koptuğu için”, yüzde 10’u sözkonusu kişiyi gerçek hayatta tanımadıklarını fark ettikleri için” böyle bir şey yaptıklarını söylüyor. Yüzde Yüzde 5’lik oranı ise “eski sevgililer” oluşturuyor.

Gönderileri gizleme kararı neden alınıyor?

Bir Facebook kullanıcısının listesindeki bir kişiyi “gizleme” kararı almasında birincil neden (yüzde 21) çok fazla tatil fotoğrafı paylaşması. Onu, “üstü kapalı bir biçimde ilgi beklentisini gösteren” mesajların sıkça paylaşımı (yüzde 19) takip ediyor. Katılımcıların yüzde 15’i çok fazla selfie yükleyenleri, yüzde 10’u çok fazla kişisel bilgi paylaşımından bulunanları gizlediğini itiraf ediyor.