Skip to main content

Cambridge Analytica ve Facebook skandalının ardından mahremiyet konusundaki açıklar bu kez de Android kullanıcılarını hedef alıyor.

Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran Facebook veri skandalı ve “Cambridge Analytica” adlı veri analiz şirketi hakkındaki iddiaların yankıları sürerken Facebook’un Android cihazlardaki arama geçmişini ve SMS verilerini izinsiz topladığı ortaya çıktı.

Facebook’un yıllardır Android cihazlardan izinsiz arama bilgisi ve SMS verilerini kaydettiği, bir Twitter kullanıcısının indirilebilir Facebook dosyalarını  paylaşmaları ile gün yüzüne çıktı. Facebook‘un Cambridge Analytica krizi ve #deletefacebook kampanyalarının yankıları sürerken şimdi de Android kullanıcıları Facebook’un verilerini kaydettiğini öğrendiler.

Facebook’tan açıklama

Facebook uygulaması, kısa mesaj ve arama verilerine erişim için izin istiyor. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama da yapan Facebook, izin alınmayan kullanıcılardan veri toplamadığını sadece erişim isteklerini kabul eden kullanıcılardan toplandığını ve toplanan verilerin satılmadığını paylaştı.

Arama ve mesaj günlüğü kaydı tutma Android cihazlarda Messenger ya da Facebook Lite kullananlar için isteğe bağlı bir özelliktir. Bu, kişilerinizi bulup bağlantılı halde kalmanız yardım eder ve daha iyi bir Facebook deneyimi sağlar. Kullanıcılıar bu zamana kadar açık şekilde bu özelliği kullanmayı kabul etti. Eğer herhangi bir zamanda artık bu özelliği kullanmak istemezlerse ayarlar kısmından kapatabiliyorlar.