SOSYAL MEDYA

Sebla Kutsal | 13.06.2017 - 13:51

Facebook sizi izliyor olabilir!

Sosyal medya devi Facebook'un aldığı patentin, cihazların webcam'ine erişerek kullanıcıları izleyebileceği yönündeki iddia tartışma yarattı.

Facebook’un Ağustos 2015 yılında aldığı, insan duygularını analiz edebilen patent tartışmalara yol açtı. CBI insights’ın iddiasına göre, söz konusu patent sayesinde yüz tanıma algoritması telefonların ön kamerasını veya webcam’i kullanarak, kullanıcıların yüzünü tarıyor, pozitif ve negatif duygularını algılayarak, bunu timeline’daki akışla karşılaştırıyor. Böylece, kullanıcıların gülümsemeyle tepki verdiği içerikler karşılarına daha sık çıkartılıyor. Sistem, klavyeden dokunmatik ekrana, Mouse hareketlerinden yazma hızına birçok farklı yerden topladığı veriyi duygu analizi için işliyor.

Facebook böyle bir teknolojiyi üyeleri üzerinde kullanmayacağını söylüyor. Platformun sözcüsüne göre, Facebook her patenti illaki kullanmak için almıyor. Öte yandan, iddialar üzerine, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in geçen yıl paylaştığı bir fotoğraf yeniden gündeme geldi. Fotoğrafta, Zuckerberg’in laptop’unun webcam’ini ve mikrofonunu bantla kapadığı görülmüştü.