Skip to main content

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, dünya ülkelerinde en çok kullanılan internet sitelerini bir harita üzerinde yer verdi.

Global olarak internet trafiğini yönlendiren internet devlerinin yer aldığı harita, Oxford İnternet Enstitüsü’nden Stefano De Sabbata ve Dr Mark Graham tarafından oluşturuldu.

Guardian’da yer alan habere göre; dünya üzerinde her ülkede kullanılan popüler siteler harita üzerinde görsellik kazandı. Harita görselliğinde ise Age of Empires video oyun serileri tasarımını örnek alıyor.

Haritada kullanılan metodoloji

Araştırmacılar ise kendi bloglarında kullandıkları metodolojisini şu şekilde açıklıyor:

“Haritada ücretsiz olarak ulaşılabilen ve 1996 yılından beri hizmet veren Alexa’dan 12 Ağustos 2013 tarihli veri kullanılıyor. Alexa, 25 binin üzerinde farklı tarayıcı uzantısıyla milyonlarca internet kullanıcısının verisini topluyor. Site görselleştirilmesinde kullanılan veriler ise sitenin tahmini ortalama günlük tekil ziyaretçiler ile geçtiğimiz ay ülkedeki kullanıcılar tarafından oluşturulan tahmini sayfa görüntüleme sayılarının birleştirilmesine dayanarak bir hesaplamaya yer verilmiş durumda. Veriler ise her rengin en çok ziyaret edilen internet sitesini temsil ettiği renk tonlu harita olarak görselleştirildi. Kırmızı ve mavi rengin temsil edildiği Google ve Facebook siteleri ise tahmin edildiği üzere ilk sıralarda yer alıyor. Haritada kullanılan illüstrasyonlara ise eski bir sömürge haritası etkisi verildi. Yapılan harita çalışmasına ise bilgisayar oyunu serisi ‘Age of Empires’dan esinlenilerek isim verildi.”

İnternet imparatorlukları zamanı (The age of internet empires)

Google ile Facebook, yerel sağlayıcıların pazardaki hakimiyetini korumaya çalıştıkları Asya haricinde dünyanın büyük kısmına hâkim durumda.

Araştırmacılar ise Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanus ülkelerinde Google’ın en çok ziyaret edilen internet sitesi olduğuna dikkat çekiyor. Diğer yandan Facebook ise Orta Doğu, Kuzey Afrika ve İspanyolca’nın en çok kullanıldığı Güney Amerika’da baskın konumda.

Google’ın en çok kullanılan internet sitelerinde ilk sırada yer aldığı ülkeler, bir milyarın üzerindeki kullanıcı sayısıyla internet popülasyonunun yarısını kapsıyor.