SOSYAL MEDYA

DigitalAge | 20.03.2018 - 09:46

Facebook Marketplace artık Türkiye’de

Facebook Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunuyor.

Her ay 700 milyondan fazla kişi bir şeyler almak ve satmak için Facebook Marketplace’i kullanıyor. 64 ülkede kullanılabilen Marketplace, Facebook üzerinde yerel ürünleri almayı ve satmayı tek bir çatı altında topluyor.

İnsanların Facebook’u kendi toplulukları içinde ürün alım satımı için sıkça kullandığının altını çizen Facebook, bu aktivitenin Facebook Grupları ile başladığını ve son birkaç yıl içinde ciddi artış gösterdiğini belirtti.

Marketplace Türkiye’nin de dâhil olduğu 64 ülkede kullanılabiliyor

Facebook’un Marketplace ile ilgili paylaştığı bazı güncel veriler ise şu şekilde:

  • Marketplace hâlihazırda 64 ülkede kullanılabiliyor
  • Kullanıma sunulduğu günden itibaren Marketplace üzerinde potansiyel bir alıcı ve satıcı arasında geçen tekil sohbetlerde yüzde 77 artış gözlendi
  • Her ay 700 milyondan fazla kişi bir şeyler almak ve satmak için Facebook Marketplace’i ziyaret ediyor
  • 1 Ocak 2017’den beri dünya çapında Marketplace sekmesinde yapılan aramalar 3 kat arttı
  • Son üç ayda mevcut envanter içinde sırasıyla Araç, Mobilya ve Elektronik & Bilgisayar kategorileri, insanların en çok etkileşime geçtiği ilk üç kategori oldu

Platformu kullanmaya başlamak için Facebook üzerinde Marketplace simgesine tıklamak yeterli oluyor. Aranan ürünü kolayca bulabilmek için üst kısımdaki arama sekmesinde arama yapılabiliyor ve sonuçlar yer, kategori ya da fiyata göre filtrelenebiliyor. Satış yapmak için ise istenilen ürünün fotoğrafını çekip, açıklama ve fiyatını belirledikten sonra paylaşmak yeterli. Alıcılar ve satıcılar Facebook Messenger’ı kullanarak da kolaylıkla iletişime geçebiliyor.