Skip to main content

Facebook kripto para birimi Libra ve dijital cüzdanı Calibra’yı tanıttı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kendi hesabı üzerinden paylaştığı bir gönderiyle Facebook’un yeni kripto para birimi Libra’yı ve dijital cüzdan Calibra’yı tanıttı.

Facebook’un 2020’de piyasaya süreceği yeni kripto para birimi Libra ile kullanıcılarının çevrimiçi finansal işlemlerini kolaylaştırması planlanıyor. Küresel bir para birimi olarak sunulacak olan Libra, banka hesabı olmayan kullanıcıların alışveriş ve para transferi gibi işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayacak. Libra’ya destek veren ve kullanması beklenen şirketler arasında Visa, Mastercard, Paypal, Ebay, Uber, Lyft ve Spotify gibi teknoloji devleri bulunuyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, Libra’nın dolar ve euro gibi birden fazla para birimine bağlı olacağı belirtilirken, Facebook blockchain birimi başkanı David Marcus, Libra’nın dünya genelinde milyarlarca insana daha kapsayıcı ve açık bir finansal ekosisteme erişim olanağı sunacağını ifade etti.

Dijital cüzdan Calibra vasıtasıyla da Libra kripto parayı biriktirmek, başka bir kullanıcıya göndermek ve harcamak mümkün olacak. Calibra, uygulama olarak kullanılabilmesinin yanında Messenger ve WhatsApp’ta da entegre şekilde çalışabilecek. Calibra da tıpkı Libra gibi 2020 yılında piyasaya sürülecek.

Açıklamada gizlilik konusu da Libra’nın öncelik tanıdığı noktalardan biri olarak önce çıkıyor. Facebook açıklamasında ayrıca kullanıcı verilerinin, müşterinin onayı olmadan üçüncü kişilerle paylaşılmayacağını da kaydetti.