Skip to main content

Facebook, yeni aldığı bir kararla video oynatıcısını Flash’tan HTML5’e taşıdığını açıkladı.

Yenilikleriyle sürekli kendini güncelleyen Facebook, mantıklı bir karar vererek video oynatıcısını HTML5’e geçirdiğini duyurdu.

Adobe Flash, son dönemde sık sık güvenlik sorunlarıyla boğuşması, yavaş açılması gibi sebeplerle büyük firmaların gözünden düşmüştü. Adobe de, Flash için yaşanılan sorunları kabul etmiş, yaptığı açıklamada içerik üreticilerini Flash yerine HTML5 gibi yeni web standartlarıyla çalışmaya teşvik edeceğini söylemişti. Ayrıca Flash Professional CC’nin adını Animate CC olarak değiştirerek Flash adını bırakmanın adımlarını atmıştı.

Facebook’ta kendi standartlarını yenilemek için verdiği bir kararla video oynatıcısını HTML5’e geçirdiğini duyurdu. Konuyla ilgili, Adobe Flash kullanımında oldukça sıkıntı çektiklerini belirten Facebook yetkilileri, HTML5’i tüm güvenlik testlerinden geçirdiklerini, daha güvenli ve daha hızlı bir performans sağladıklarını belirttiler. Şirket, yaptığı açıklamalarda Flash’ı tamamen bırakmadıklarını, özellikle bazı Flash tabanlı oyunlarda Adobe ile çalışmalarının devam edeceğinin de altını çizdi.