Skip to main content

Facebook, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısına binayen Türkiye’deki kullanıcılarına “Güvenlik Kontrolü Bildirimi” gönderdi

Facebook, Paris, Brüksel ve daha önce ilk kez ülkemizde Ankara için uyguladığı güvenlik kontrol bildirimini bu kez maalesef yine ülkemizde İstanbul Atatürk Havalimanı için uyguladı.

facebook güvenlik butonu

Facebook’un “Güvenlik Kontrolü” mesajı şu şekilde;

“Güvende misin? Görünüşe göre İstanbul Atatürk Havalimanı’nda patlamadan etkilenen bölgedesin. Güvende olduğunu arkadaşlarına bildir”

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısında son bilgilere göre 36 kişi hayatını kaybederken, 147 kişi yaralandı.

İlk kez Kasım 2015’te duyurulan Facebook Güvendeyim Butonu, salgın hastalık, doğal afet ya da benzeri durumlarda kullanılmak üzere duyurulmuştu.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu özelliği ilk yayınladığında konu ile ilgili açıklama yaparken dünya genelinde yaşanan doğal afetlerin meydana getirdiği iletişimsizlik ve insanların ilk olarak internete baktıklarına dikkat çekerek felaket durumunda insanların en yakınlarının durumunu öğrenmek ve haberdar olması çok önemli bir konu ve biz bu yüzden bu özelliği aktif ettik demişti.

Facebook, Twitter ve YouTube’a erişim engeli

Atatürk Havalimanı’nda dün akşam saatlerinde meydana gelen terör saldırısının ardından Facebook, Twitter ve YouTube’a erişimde sıkıntılar yaşanıyor. Son bilgilere göre, 36 kişinin hayatını kaybetmesine 147 kişinin yaralanmasına sebep olan patlamanın ardından kullanıcılar tepkilerini sosyal medyadan dile getirirken, Facebook, Twitter ve YouTube platformlarında erişim sıkıntısı yaşanıyor. Dolayısıyla, Facebook “Güvenlik Kontrolü” bildiriminin bu nokta da çok da bir faydası yok. Erişim sağlanabilmesi için kullanıcılar VPN araçlarını tercih ediyor. Sosyal medya sitelerinin engellenmesi ve internet yasağı sonrasında konuyla ilgili yetkililerden henüz bir açıklama getirilmiş değil.