Skip to main content

NM Incite’ın yaptığı en son araştırmaya göre, Facebook kullanıcılarının yüzde 82’si tanıdıkları kişileri arkadaşları olarak eklerken,  rahatsız edici yorumlar, kişileri arkadaş listesinden atmak için en yaygın sebep. NM Incite tarafından…

NM Incite’ın yaptığı en son araştırmaya göre, Facebook kullanıcılarının yüzde 82’si tanıdıkları kişileri arkadaşları olarak eklerken,  rahatsız edici yorumlar, kişileri arkadaş listesinden atmak için en yaygın sebep.

NM Incite tarafından yapılan ‘Sosyal Medya’nın Durumu’ anketi, 1.895 erişkin tarafından online olarak cevaplandı. Anket, kişilerin arkadaş listelerine ekleme ve çıkartma sebeplerinin yanı sıra Facebook’u farklı alanlardaki kullanım amaçlarının araştırdı.

Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 82’si, gerçek hayatta tanıdıkları kişileri eklerken, arkadaş olarak eklemenin en yaygın ikinci sebebi ise ortak arkadaşların bulunması (yüzde 60). İş çevresinden birini tanımak ise yüzde 11 ile en çok eklemeye yol açan üçüncü sebep.

 İnsanların en az arkadaş ekleme sebeplerinin ise, diğer kişinin arkadaş sayısı olduğu saptandı.Arkadaş listesinden çıkarmanın en yaygın üç sebebinin ise rahatsız edici yorumlar (yüzde 55), kişiyi fazla tanımıyor olmak (yüzde 41) ve kişinin bir şeyler satmaya çalışıyor olması (yüzde 39) olduğu ortaya çıktı.

Bunun yanı sıra Facebook kullanıcıların çoğu Facebook’u iş alanında en çok iş ilişkisi kurmak için kullanırken (yüzde 48), kullanıcıların yüzde 28’i Facebook’u iş bulmak için kullandığı saptandı.