Skip to main content

Finans ve teknolojide cinsiyet çeşitliliğini hedefleyen EWPN’nin Türkiye’deki ilk etkinliği düzenlendi.

European Women Payments Network’ün (EWPN) ilk Türkiye buluşması ödeme, fintech ve bankacılık alanlarındaki profesyonelleri bir araya getirdi. Etkinlik, Cybertonica ve ING İnovasyon Merkezi sponsorluğunda ve Ödeme ve Elektronik Para Derneği’nin (ÖDED) desteğiyle gerçekleşti. ING İnovasyon Merkezi’nde 13 Aralık’ta düzenlenen etkinlikte, Türkiye’de fintech sektörünün geleceği ve kadın yeteneklerin sektörün gelişimindeki önemi konuşuldu.

EWPN, finans ve teknolojide cinsiyet çeşitliliğini hedefliyor

Ödeme, fintech ve bankacılık alanlarındaki profesyonellerin bir araya geldiği buluşmada açılış konuşmasını EWPN Türkiye Elçisi ve Cybertonica Pazar Geliştirme Yöneticisi Melike Belli yaptı. Belli, EWPN’yi tanıttıktan ve organizasyonun hedeflerini anlattıktan sonra, Türkiye ve dünyadan finans ve teknoloji sektörlerine dair cinsiyet çeşitliliği ve katılım verilerini paylaştı. Açılış konuşmasının ardından, alanında uzman akademisyen, girişimci, yatırımcı, bankacı ve ödeme sektörü profesyonelinden oluşan ve etkinlik teması olan çeşitliliği tam anlamıyla yansıtan bir panel oturumu gerçekleşti.

Neler konuşuldu?

Melike Belli moderatörlüğünde gerçekleşen oturuma ODTÜ İşletme Bölümü’nden Prof. Dr. Özlem Özdemir, Teknoloji Yatırımcısı ve Engin Group Consorcium Yönetim Kurulu Üyesi Hande Enes, manibux Kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak, PytchVentures Yönetici Ortağı Cemal Hamitoğulları ve ING Bank Hukuk Müşaviri ve Veri Koruma Görevlisi Sedef Kılavuz Balcı katıldı. Panelistler, Türkiye’de fintech sektörünün geleceğini, fintech girişimlerinin sahip oldukları fırsatlar ve yaşadıkları zorlukları, girişimlerin müşterilere sunduğu hızlı ve kolay kullanılır çözümleri, regülasyonlar ve finansal hizmetler hukukunun fintech sektöründe güven ortamı oluşturmaktaki önemini konuştular. Konuşmacıların üzerinde durduğu diğer konular arasındaysa bankaların yenilikçi teknolojilere yaptıkları yatırımlar, üniversitelerin sektörün ihtiyacı olan donanımlı yetenekleri yetiştirmekteki yeri, Türkiye’de teknoloji yatırımlarının durumu ve kadın yeteneklerin ve destek ağlarının sektörün gelişimine olan katkısı yer aldı.

EWPN, 2015 yılında Martha Mghendi-Fisher tarafından Amsterdam’da kuruldu ve finansal hizmetler sektöründe her alanda çeşitliliği ve katılımı artırmayı hedefleyen güçlü bir destek ağı. EWPN ile ilgili bilgi almak için ewpn.eu adresine bakılabilir.