Skip to main content

Uzaktan çalışmanın olmazsa olmazı ise kuşkusuz iyi bir dizüstü bilgisayar. Biz de ofisten uzak geçen bu günlerde size çalışmalarınızda farklı yönleriyle eşlik edebilecek, verimlilik odaklı ihtiyaçlarınızı karşılamanın yanı sıra eğlence için de ideal birer platforma dönüşebilen modelleri mercek altına aldık.

Performans ve incelik arayanlara: Acer Aspire 3

Acer Aspire 3 serisini bütçesini fazla yormak istemeyen, bununla birlikte çalışma, internet, sosyal medya veya eğlence amaçlı kullanımlarda performanstan ödün vermeyen kullanıcılar için ideal olarak konumlandırıyor. Hatta kısa veya uzun seyahatlerinizde mevcut ana bilgisayarınıza alternatif olarak her yere kolayca taşıyabileceğiniz, ikinci bir bilgisayar olarak bile tercih edilebilir. SSD diskler eşliğinde sunulan yüksek çoklu görev performansı, parmak dostu klavye, hızlı tepki vermek üzere tasarlanmış hassas dokunmatik yüzey ve göz yorulmasını engelleyen BluelightShieldTM teknolojisine sahip ekran Acer Aspire 3’in size sunabileceklerinden bazıları.

Gözü yüksekte olanlara: Monster Huma

Oyun bilgisayarlarıyla bilinen yerli dizüstü bilgisayar markası Monster, Huma adını verdiği modellerle iş bilgisayarlarına da adım attı. Huma, diğer Monster modellerinde olduğu gibi adını Türk mitolojisindeki efsanevi yaratıklarından alıyor. Monster Huma modelleri 14 inç ekran boyuna sahip ve ağırlığı 1 kilonun biraz üzerinde. Modelin konfigürasyonunu fiyat ve beklentilerinizle uyumlu olarak dilediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz. Sattığı ürünün arkasında durma konusunda oldukça iddialı vaatleri olan marka, cihazı satın alındıktan sonra performansından memnun kalmazsanız 15 gün içinde iade ve 30 gün içinde ekranda herhangi bir ölü piksel ortaya çıkması durumunda sorgusuz sualsiz panel değişim garantisi de veriyor.

Çalışma hayatında dengeyi sevenlere: Asus X509FB

Asus’un piyasada oldukça fazla sayıda modeli var. Ama bütçeyi fazla yormadan hem tasarım, hem fonksiyon, hem performans açısından sizi memnun edecek nokta atışı bir tercih yapmak isterseniz öne çıkan model Asus X509FB. Asus bunu “Dünyanın en küçük çok yönlü 15 inç dizüstü bilgisayarlarından biri” olarak sınıflandırmayı tercih etmiş. Model 178 derece görüş açısından sahip mat kaplamalı NanoEdge ekran, yüzde 80’in üzerinde ekran gövde oranı, Intel Optane hafıza, dokunmatik yüzeyde parmak izi okuyucusu ve bol miktarda bağlantı yuvası gibi özelliklere sahip.

Büyük seçim tercih edenlere: Lenovo IdeaPad L340

Hazır evde çalışmak için güzelce yayılmışken kendimi küçük ekranlarla sınırlamak istemem, fırsat bulursam bir iki oyuna da hayır demem derseniz Lenovo IdeaPad L340 sizin için ideal bir alternatif olabilir. 17 inç ekrana sahip olan model oyun bilgisayarlarında görmeye alıştığımız nitelikte ekran büyüklüğüne, performansa, ses sistemine, hatta renkli klavye ışıklandırmalarına sahip. İçine yeni nesil Intel işlemcilerden en güçlü NVIDIA grafik kartlarına kadar oyun ve iş adına performans adına neye ihtiyaç duyarsanız hepsini doldurmuşlar. Modelleme peşinde koşan tasarımcılardan görsel ve video prodüksiyon işiyle uğraşan ileri düzey kullanıcılara kadar herkesin işini görecek bir cihaz olmuş. Prizden uzakta 9 saatlik pil ömrü sunabilen cihaz, kesintisiz çalışma deneyimi sunmak için 60 dakika prize takıldığında yüzde 80 şarj olabiliyor.

Güvenlikten ödün vermeyenlere: Hp Spectre X360

Evden çalışırken güvenlikten asla ödün vermek istemeyenlere HP Spectre X360’ın sunduğu ek özellikler cazip gelecektir. Oldukça ince ve şık bir yapıya sahip bu bilgisayar, dokunmatik ekranı ve akrobatik yetenekleri sayesinde masanızda ve dizinizin üzerinde düşünebileceğiniz hemen her şekle girebiliyor. Intel’in ‘Project Athena’ inovasyon programının hedef özelliklerine ve ana deneyimlerine uyumlu olarak üretilen cihaz, vPro özelliğiyle donatılmış işlemcileriyle ve Wi-Fi 6 desteğiyle kurumsal ihtiyaçları karşılayacak performansa sahip. Mobil çalışanları kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyan yapay zeka destekli HP Sure Sense, verileri hızlıca yedeklemeyi ve yedekten geri dönmeyi sağlayan HP Sure Recover ve istenmeyen gözleri ekrandan uzak tutan HP Sure View, Spectre X360 serisinin güvenlik adına sunabileceklerinden bazıları.

Mobilden vazgeçmem diyenlere: Huawei MateBook 13

Huawei MateBook 13, yenilikçi teknolojinin gücünü sahip olduğu tüm bağlantı ve performans özellikleriyle birlikte genç profesyonellere sunmak üzere tasarlanmış bir ürün. Huawei’nin Fullview olarak isimlendirdiği 3:2 en boy oranına sahip 2K çözünürlüğündeki ekranı, ince hafif yapısı ve 10. Nesil Intel işlemcilerle sunduğu performans bir yana, bu modeli diğerlerinden ayıran en büyük özelliği mobil cihazlarla sunduğu kusursuz entegrasyon. Öyle ki, akıllı telefonunuzu bilgisayarınızın yanına dokundurarak görüntüleri ve dosyaları sanki havadan gönderiyormuş gibi anında aktarabiliyorsunuz. Ayrıca mobil cihazınızı dizüstü ekranında görebiliyor, yönetebiliyor, tüm mobil uygulamalara bilgisayarınızdan erişim sağlayabiliyor, hatta gelen telefonu bile cevaplayabiliyorsunuz.

Ekrandan gözünü alamayanlara:Dell XPS 13

Dell’in 13 inçlik üst uç taşınabilir bilgisayarı pek çok özelliğiyle öne çıksa da, en çok parladığı yer ekranı olsa gerek. Neredeyse sıfır çerçeveyle tasarlanmış olan bu modelde kullanılan ekranı Dell “InfinityEdge” olarak isimlendiriyor. Ekranda kullanılan Dell Cinema teknolojisi, CinemaColor, CinemaStream ve CinemaSound gibi modlarla yeri geldiğinde siyahları derinleştirerek, yeri geldiğinde renkleri canlandırarak amaca uygun ideal bir görüntü sağlıyor. Cihazı bu yönüyle bir yandan tonla işi hallederken bir yandan da eğlenceli Netflix kaçamaklarınızın sırdaşı olmaya aday. Ofis uygulamalarında 20 saate yaklaşan pil ömrüyle ve okyanuslardan geri dönüştürülmüş plastikle üretilmiş ambalajıyla da çevreye oldukça duyarlı.

Levent Daşkıran, Gazeteci