Skip to main content

Ucuz olsun diye evinde ikinci el parçalardan dijital geniş açılı fotoğraf makinesi yapan İngiliz öğrenci, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 300 sipariş aldı. BBC Türkçe’nin haberine göre; Galler’de yaşayan 25…Ucuz olsun diye evinde ikinci el parçalardan dijital geniş açılı fotoğraf makinesi yapan İngiliz öğrenci, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 300 sipariş aldı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Galler’de yaşayan 25 yaşındaki öğrenci Greg Dash’ın, eski fotoğraf makinesi parçalarını bir araya getirerek yaptığı makine kısa zamanda meraklıların ilgisini çekti.
12 megapiksellik fotoğraf makinesinin eni 4, boyu 2 santimetre. LCD ekranı yok fakat HD video çekebiliyor.
Britanyalı öğrenci, şimdi evde yaptığı makinelerini 65 sterlinden satıyor ve Taiwan’dan 50 sipariş almış.
Swansea’de üniversiteyi bitiren ve Cardiff’de lisans üstü eğitim yapan Dash, kamerasına geniş açılı objektif almaya parası yetmeyince bu makineyi yapmaya girişmiş.
Dijital fotoğraf makinelerinin çoğundan farklı olarak Dash’ın yaptığı makinede ekran yok ve çekilen fotoğraflar görülemiyor.
Şu anda yenilenebilir enerji ve ekolojik turizm üzerine Aberystwyth Üniversitesi’nde doktorasını yapmakta olan Dash makinesinin en çok sevdiği yanının da bu olduğunu, dijital olmayan makineleri hatırlattığını söylüyor.
Dash geçen Şubat ayında girişimcileri destekleyen bir internet sitesinde makinesinin reklamını yayımlamış.
Çok sayıda sipariş gelmiş. Bir ay içinde 290 kişi kaparolarını yatırmışlar.
Dash, bu siparişlerden kazanacağı para ile yedi yıldır almakta olduğu öğrenci bursunu ödemeyi planladığını söylüyor.