Skip to main content

Pazarda birçok markanın farklı oyuncu dizüstü modelleri bulunuyor. Bunlar arasında tercih yaparken en çok nelere dikkat etmeniz gereken önemli bilgiler burada.

Espor, teknoloji çağının bize sunduğu yükselen değerlerinden birisi. Dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen, popülaritesi artan Espor dünyası her geçen gün gelişiyor. Büyük kitlelerin takip ettiği, dünyayı saran Espor çılgınlığına en büyük katkıyı gelişen teknolojiler sağlamakta. Günümüzde özellikle gençlerin bir numaralı rekabet ortamından olan Espor dünyasında bir Espor oyuncusunun bilgisayarı nasıl olmalı? Gelin, yakından bakalım.

Ekran kartı / GPU
“Ekran kartı bir oyuncu bilgisayarının kalbidir” diyebiliriz. Oyuncu dizüstü bilgisayarı dendiğinde kuşkusuz birinci öncelikli bileşen ekran kartıdır. Grafik çipi, oyun oynadığınız esnada işin çoğunu yaptığı için bir oyun dizüstü bilgisayarının en önemli parçasıdır. Bir masaüstü bilgisayarından farklı olarak, grafik kartını genellikle bir dizüstü bilgisayarında yükseltemezsiniz, bu sebeple başlamak için gereken en iyi seçimi yapmanızı tavsiye ederim.
Ekran kartı denilince karşımıza çıkan iki üretici Nvidia ve AMD markalarıdır. Mobil ekran kartlarında yaygın kullanımı ve performansı açısından Nvidia ön plana çıkıyor.

Nvidia modellerini incelediğimiz de, 1080p’de çoğu oyun için yüksek ayarlarda oynamak istiyorsanız, bir GeForce GTX 1050 Ti ile gitmenizi öneririz. Bu çözünürlükteki oyunlarda deneyiminizi maksimuma çıkarmayı düşünüyorsanız, GTX 1060’a gitmenizi öneririz. Eğer en iyi performansa ihtiyacınız yoksa, GTX 1050 gibi giriş seviyesi bir GPU işinizi fazlasıyle görecektir.

Fazladan bütçeniz varsa ve daha yüksek detaylarda oynamak ve muhtemelen 4k UHD çözünürlüğünü kullanmak istiyorsanız, GTX 1070 ideal bir seçimdir. Bu grafik kartı ile sorunsuz bir şekilde tüm oyunları mümkün olan maksimum çözünürlükte yapabilirsiniz.

İşlemci ve RAM
“GPU bir oyun dizüstü bilgisayarın kalbi ise işlemci ve RAM beynidir” diyebiliriz. Dizüstü bilgisayarınızın işlemcisi (CPU), grafiklerle ilgisi olmayan her şeyi ele alır. Ayrıca, oynatılamayan karakterlerin kontrolü gibi, tarayıcınız, işletim sisteminiz ve verimlilik uygulamalarınız dâhil olmak üzere tüm oyun dışı uygulamalarınızın performansını da etkiler. İşlemcinizin, ekran kartının gücüne ayak uydurması yüksek performans almanız için önemlidir.
İşlemci üretici markaları Intel ve AMD’dir. AMD yeni işlemcisi Ryzen7 ile önemli işler yapsa da yüksek performanslı oyunlara baktığımız zaman, Intel işlemcili dizüstü bilgisayarların ön plana çıktığını görüyoruz. Core i7 işlemciler performans açısından şu anda oyun dünyasının amiral gemisi diyebiliriz ancak Core i5 işlemciler de çoğu oyunda iyi bir performans alabilmeniz için yeterli olacaktır.

RAM seçimine gelince, minimum 8 GB RAM hedefleyin ve bugünün oyunlarının çoğunluğu ile herhangi bir sorun yaşamazsınız. Aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmak, çok sayıda video düzenlemesi yapmak veya oyunlarınızı yayımlamayı planlıyor veya sadece geleceğe hazırlanmak istiyorsanız 12 GB veya 16 GB RAM tercih edebilirsiniz. RAM’in sonradan güncellenebilen bir komponent olduğunu unutmayın.

Depolama
Her zaman işletim sisteminiz ve oynadığınız oyunlar için iyi bir SSD almanızı öneririm. SSD grafiklerinizi veya oyun içi deneyiminizi etkilemeyecek ancak yükleme sürelerini ve dizüstü bilgisayar açılış zamanlarını azaltacaktır.
SSD’ler yüksek performans ve düşük güç tüketimi sağlarken sabit diskler ise yüksek kapasite ve fiyat avantajına sahiptir. Bütçenize bağlı olarak her ikisini de barındıran modellerden tercih edebilirsiniz.

Ses
Kaliteli ses, bir dizüstü bilgisayar satın alırken göz ardı edilebilen bir özellik olabiliyor. Ses, tek oyunculu oyunlarda size içine alan ve çok oyunculu oyunlara gelindiğinde daha da önemli olan deneyimin büyük bir parçasıdır.
Ses, oyun söz konusu olduğunda görseller kadar önemlidir. Evet, muhtemelen çoğu zaman kullanacağınız özel bir kulaklığınız vardır ancak bazen sadece dizüstü bilgisayarınızın hoparlörlerinin çalışmasına izin vermek isteyebilirsiniz.

Ek olarak, teknik özellikleri kontrol edin ve “Powered by Dolby” veya “DTS surround” gibi ifadeleri arayabilirsiniz. Tanınmış bir ses şirketinin katılımı, ses kalitesinin daha iyi olduğunu gösteren iyi bir işarettir.

Klavye
Klavye, ciddi oyuncular için çok önemlidir çünkü tüm oyunlar bir klavye ile oynanır. Dizüstü bilgisayarınızın oyun klavyesi, en azından uzun bir süre boyunca kullanım için rahat olmalıdır. Mekanik tarzlı presleme, programlanabilir tuşlar ve çok renkli RGB arka aydınlatma gibi ekstralar tercihlere dayalı artılar olacaktır.

Ekran
Oyun aslında görsel bir faaliyettir ve ekran kalitesi de bir oyun dizüstü bilgisayarı seçerken kontrol etmeniz gereken öncelikler arasında olmalıdır.

Fiyat etiketinden bağımsız olarak, Full-HD çözünürlüğünden daha düşük çözünürlükte ekrana sahip oyun dizüstü bilgisayarları zamanınıza değmez, öncelikli tercihiniz minimum çözünürlük 1920 x 1080 @ 60Hz olmalıdır. Bütçenize bağlı olarak QHD veya UHD ekranlı modelleri tercih etmeniz oyun kalitenizi en üst seviyeye çekmenize yardımcı olacaktır.Fakat unutmayın, yüksek çözünürlükler genellikle beraberinde en iyi dahili donanımları gerektirir. 4K çözünürlükte oyun oynamak için sadece 4K ekrandan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Bağlantı
Seçtiğiniz oyun dizüstü bilgisayarı en az bir tanesi USB 3.0 olan en az üç USB bağlantı noktasına sahip olmalıdır. Dizüstü bilgisayarlar nispeten küçük ekranlara sahip olduğundan, daha büyük bir haricî monitöre bağlanmak için Mini DisplayPort veya HDMI bağlantı noktası da kullanabilirsiniz. Kesintisiz internet bağlantısı sağlamak için bir Ethernet portuna da ihtiyaç vardır. SD kart yuvaları ve VGA çıkışı gibi diğer bağlantı noktaları bir zorunluluk değildir.

Pil
Genelde oyuncularla konuştuğumda, dizüstü bilgisayarlarının pil ömrünü çok fazla umursamıyorlar. Bunun nedeni, genellikle oyun oynarken adaptörlerinin fişe takılı olmasıdır, ancak batarya üzerinde birkaç saat oyun oynama seçeneğinin olması her zaman iyidir ve size mobilite sağlayacaktır. Grafik ve işlemcinizin güç tüketimi nedeniyle pil ömrü “normal” den daha kısadır. Eğer alacağınız ürün tek bir şarjla size üç saatlik bir kullanım sağlıyorsa, onu alın. Muhtemelen alacağınız en iyisidir.

Soğutma
Dizüstü bilgisayarınızın kaliteli bir soğutma çözümü sunduğundan emin olmalısınız. Soğutma çözümü bir oyun dizüstü bilgisayarı için oldukça önemlidir. Her marka, oyuna hazır bir grafik kartı ve işlemciyi bir dizüstü bilgisayara sıkıştırabilir, ancak etkili bir soğutma çözümünü sunamayabilir. Gelişmiş fan,soğutma teknolojilerini kullanan ve iki ve üzeri fan donanımı sağlayan modelleri tercih etmelisiniz.

Çağrı Özmen

Acer Türkiye