Skip to main content

Günümüzde özellikle gençlerin bir numaralı rekabet ortamından olan espor dünyasında bir espor oyuncusunun bilgisayarı nasıl olmalı? Gelin, yakından bakalım.

Tüm dünyada popülaritesi hızla artan ve kitleleri peşinden sürükleyen espor dünyası eğlence sektöründeki önemini her geçen gün artırıyor. Gelişen bilgisayar teknolojileri de bu dünyanın en önemli parçasını oluşturuyor. Masaüstü bilgisayarlar bu alanda uzun zamandır oyuncuların öncelikli tercihiydi. Ancak son zamanlarda dizüstü bilgisayarlar performans, tasarım, çözünürlük ve başka birçok özellikle oyuncuların ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermeye ve öne çıkmaya başladı. Ayrıca hafiflik ve taşınabilirlik avantajları da dahil edildiğinde dizüstü oyuncu bilgisayarları pek çok oyuncu için daha cazip hale geliyor.

Peki gerçek bir oyun deneyimi yaşamak isteyenler dizüstü oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat etmeli? Oyun bilgisayarı alanında da iddialı ürünleriyle dikkat çeken teknoloji lideri Acer’a göre oyuncuların bir dizüstü oyun bilgisayarında öncelikle aramaları gereken özellikler şöyle:

Ekran Kartı / GPU

Oyuncu dizüstü bilgisayarının en önemli parçası ve kuşkusuz birinci öncelikli bileşeni ekran kartıdır. Bir masaüstü bilgisayarından farklı olarak, grafik kartını genellikle bir dizüstü bilgisayarında yükseltemezsiniz. Bu nedenle oyunculara başlamak için gereken en iyi seçimi yapmalarını tavsiye ediyoruz. Ekran kartı denilince karşımıza iki üretici çıkıyor: AMD ve NVIDIA. Performans kaygınız yoksa giriş seviyesi bir GPU işinizi görecektir, ancak yüksek çözünürlükteki oyunlarda deneyiminizi maksimuma çıkarmayı düşünüyorsanız ihtiyacınıza göre daha yüksek performanslı modeller tercih edilmeli.

İşlemci ve RAM

GPU bir oyun dizüstü bilgisayarın kalbi ise, işlemci ve RAM beyinidir. Dizüstü bilgisayarınızın işlemcisi (CPU), grafiklerle ilgisi olmayan her şeyi ele alır. Ayrıca, tarayıcınız, işletim sisteminiz ve verimlilik uygulamalarınız dahil olmak üzere tüm oyun dışı uygulamalarınızın performansını da etkiler. İşlemcinizin, ekran kartının gücüne ayak uydurması yüksek performans alabilmek için önemli. Bilgisayarın işlemcisi Intel ya da AMD olabilir. Intel Core i7 ve AMD Ryzen 7 performans açışından öne çıksa da Intel Core i5 ve AMD Ryzen 5 işlemciler de çoğu oyunda iyi bir performans sergiliyor. RAM seçimine gelince, 8GB RAM yeterli bir seçim. Ancak aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmak, çok sayıda video düzenlemesi yapmak ve oyunları yayınlamak için 16GB ve üstü RAM’ler tercih edilebilir.

Depolama:

SSD’ler yüksek performans ve düşük güç tüketimi sağlarken, sabit diskler ise yüksek kapasite ve fiyat avantajına sahip. SSD grafikler veya oyun içi deneyiminizi etkilemez ancak yükleme sürelerini ve dizüstü bilgisayar açılış zamanlarını etkiler. Dolayısıyla iyi bir SSD tercih etmek hem işletim sistemi hem de oynanan oyunlarda daha iyi bir performans sağlar.

Ses ve Ekran

Ses kalitesi bir dizüstü bilgisayar satın alırken öncelikli olarak aranılan özelliklerden biri olmayabilir. Ancak ses hem tek hem de çok oyunculu oyunlarda aranan oyun deneyimin büyük bir parçası. Bu nedenle oyun bilgisayarınızda teknik özellikler arasında “Powered by Dolby” veya “DTS surround” gibi ifadeleri aramak öncelikli. Ekran kalitesi de bir oyun dizüstü bilgisayarı seçerken kontrol edilmesi gereken bir özellik. Dolayısıyla, öncelikli tercih minimum çözünürlük 1920 x 1080 @ 60Hz olmalıdır. Bütçeye bağlı olarak QHD veya UHD ekranlı modelleri de tercih edilebilir. Fakat, yüksek çözünürlükte, örneğin 4K oyun oynamak için sadece 4K ekrandan daha fazlası gerekktiği unutulmamalı.

Bağlantı ve Klavye

Seçilen oyun dizüstü bilgisayarı en az bir tanesi USB 3.0 olan en az üç USB bağlantı noktasına sahip olmalı. Ayrıca, daha büyük bir harici monitöre bağlanmak istenildiğinde kullanabilecek Mini DisplayPort veya HDMI bağlantı noktası olması da gerekir. Kesintisiz internet bağlantısı sağlamak için Ethernet portunun olması da bir ihtiyaçtır. Klavye de oyuncular için çok önemlidir. Dizüstü bilgisayarınızın klavyesi, uzun bir süre boyunca rahat kullanım sunabilmelidir. Mekanik tarzlı presleme, programlanabilir tuşlar ve çok renkli RGB arka aydınlatma gibi özellikler de bazı oyuncuların aradığı ekstra özellikler arasında yer alır.

Pil Ömrü ve Soğutma

Oyuncu bilgisayarları için pil ömrü öncelikle dikkat edilen bir özellik olmasa da uzun pil ömrü mobilite sağlaması nedeniyle daha avantajlı. Grafik ve işlemcinin güç tüketimi pil ömrünü kısaltacağından, tek bir şarjla uzun süre kullanım sağlayabilen bilgisayarlar iyi performans sergiliyor demektir. Bunun dışında, dizüstü oyun bilgisayarının kaliteli bir soğutma çözümü sunduğundan da emin olunmalı. Etkili bir soğutma çözümü sunmayan bir bilgisayardan istenilen performansı almak pek mümkün olmayacağından, gelişmiş fan, soğutma teknolojilerini kullanan ve iki ve üzeri fan donanımı sağlayan modellere yönelmek daha doğru olacaktır.