Skip to main content

Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi” araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı Ericsson ve Arthur D. Little Danışmanlık tarafından, bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) alanında kapsamlı yatırımlar yaparak sosyal, ekonomik…

Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi” araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı

Ericsson ve Arthur D. Little Danışmanlık tarafından, bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) alanında kapsamlı yatırımlar yaparak sosyal, ekonomik ve çevresel hedeflere başarılı bir şekilde ulaşan pazarları tespit etmek amacıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ‘Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi’ araştırmasının 2012 yılı sonuçları açıklandı. 
Dünyanın en büyük kentlerinin incelendiği çalışmada, Singapur ilk sırayı alırken, İstanbul Orta Doğu bölgesinin birincisi olarak bu sene de en büyük 25 kent arasında yer aldı.
İstanbul’un Ericsson Networked Society (Dijital Toplum) Kent İndeksi’ne dahil edilmesinin, ICT’nin Ortadoğu’daki artan önemini gözler önüne serdiğini söyleyen Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkanı Anders Lindblad, İstanbul’un geleceğe yatırım yapan kentler için harika bir örnek olduğunu belirtti. 
Ericsson Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Tunç Yorulmaz, “Araştırmaya göre; kentlerde ICT’nin gelişmesi ve yaygınlaşması ile sosyal, ekonomik ve çevresel gelişim arasında güçlü bir bağlantı bulunuyor. Mobil hizmetler, özellikle düşük gelir düzeyine mensup kişilerin daha girişimci olmalarına katkı sağlıyor. Her bin yeni geniş bant kullanıcısı için ise yaklaşık 80 yeni istihdam yaratılarak ekonomik gelişim destekleniyor” dedi. 
Hangi ülkeler yer alıyor?
Aralarında, İstanbul’un yanı sıra Singapur, Stockholm, Seul, Londra, Paris, New York, Tokyo, Los Angeles, Şangay, Pekin, Sidney, Moskova, Buenos Aires, Sao Paulo, Mexico city, Kahire, Bombay, Cakarta, Delhi, Manila, Johannesburg, Dhaka, Karachi ve Lagos’un da yer aldığı dünyanın en büyük 25 kentini (ICT) sosyal, ekonomik ve çevresel avantajları açısından değerlendiren araştırma, ağ kentlerinin geliştirilmesini teşvik etmeyi ve katkıda bulunmayı hedefliyor. 
ICT’nin topluma katkılarını, ülke ölçeğinden ziyade şehirler bazında karşılaştırmanın daha uygun olduğu görüşünden yola çıkılarak hazırlanan araştırmada, dünya nüfusunun yarısından fazlasının bu şehirlerde yaşıyor olması dolayısıyla, şehir karşılaştırmalarının daha gerçekçi sonuçlar ortaya koyduğu belirtiliyor.