POPÜLER

DigitalAge | 23.09.2014 - 16:01

En iyi ‘selfie’ fotoğrafı için 10 ipucu

Kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan çekilen selfie fotoğraflarının en iyi olması için gereken püf noktalarını biliyor musunuz?

En iyi selfie fotoğrafı çekmenin çeşitli teknikleri olduğunu belirten Mobilcadde uzman ekibi, en iyi selfie fotoğrafı için bilinmeyen 10 farklı yöntemi listeledi.

1. En geniş manzaralar için selfie çubuğu kullanın

En geniş açıları tek bir kareye sığdırabilmeniz için en iyi araç selfie çubuğu bu tür çekimler için yardımınıza koşuyor. Bluetooth tuş özellikli selfie çubukları saniye ayarlamasına gerek olmadan tuş ile çekimi sağlıyor.

2. Stand ve kulaklık ile rahat olun

iPhone kulaklığınızın tuşu ile fotoğraf çekilebileceğinizi biliyor muydunuz? Selfie çekerken uzunca görünen kollar ve beraberinde büyük görünen yüzünüz, sizi olduğundan daha kilolu gösterebilir. O nedenle iyi bir selfie için, kollarınızın uzatılmış görüntüsüne gerek olmadan stand ve kulaklık ile çekim yapabilirsiniz.

3. Yalnız olmayın

Yakın bir arkadaşınızla, ailenizle ya da sevimli evcil hayvanınızla çekileceğiniz selfie pozlarının daha dikkat çekici olduğunu görebilirsiniz.. Bir elin nesi var iki elin sesi var atasözünü örnek alacak olursak, iki veya daha fazla kişi ile çekilen selfie pozlarında hem kamerayı tutan kolunuz görünmediği için, hem arka planı daha az göze çarptığı için daha çok beğenilen pozlar çıkıyor.

4. Kameranın açısını değiştirin ve poz verin

Selfie fotoğraflarında kendi kendinizi çekeceğiniz için vesikalık gibi, düz açılı fotoğraflar asla tercih edilmemeli. Kamerayı görüş açısının biraz yukarısında tutarak, hafif sağ ya da sol açı ile, en iyi çıktığınız eğimi belirleyin ve tüm selfie’leriniz için bu açıyı uygulayın. Emin olun uygun açı yüzünüzü daha pürüzsüz ve daha ince görünmesini sağlayacak.

5. Yapaylıktan uzak kalın

Selfie pozlarının vesikalık pozlardan farklı olduğunu tekrardan hatırlatarak, bu tür çekimlerde yapaylıktan olabildiğince uzaklaşın. Dudak bükme ve anlamsız hareketler fotoğrafınızı itici kılacağı gibi gülümsemeler veya eğlenceli pozlar selfie’nizi renklendirir.

6. Arka plana dikkat edin

Profesyonel fotoğraf çekimlerinde, dergilerde ya da ürün çekimlerini incelerseniz, arka plandaki sadeliği fark edebilirsiniz. Fotoğrafta ön plana çıkmanız için karışık arka planlardan uzak durmalısınız.

7. Kamera lensi kullanın

Akıllı telefonların oldukça iyi kamera özellikleri olabiliyor. Bir fotoğraf makinesini aratmayacak bu özellikleri etkili kullanmak için lens kullanabilirsiniz. Balık gözü lens ya da makro lens ile çekilen fotoğraflar en eğlenceli selfie’lerden biri oluyor. Cep telefonunuzun kamerası ile ‘zoom’ yaparken görüntü bozulmasını önleyen ve farklı açılar sunan lensler, daha kaliteli ve farklı çekimler sağlıyor.

8. Fotoğraf düzenleme uygulaması kullanın

Selfie’nizi ufak rötüşlar ile paylaşıma hazır hale getirebilirsiniz. Kırmızı göz giderici ve ışık düzenleme aracı ile ilk düzenlemenizi yaptıktan sonra uygun efekt ekleyerek ve gereksiz alanları kırparak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

9. Işığı doğru ayarlayın

Işığı karşınıza alacak şekilde çekimler yaparsanız, fotoğrafta daha net bir görüntü elde edebilirsiniz. Tepeden gelen ışık yüzünüzün yarısının aydınlık yarısının karanlık görünmesine sebep olur. Bu da gölge dağılımının doğallığı engeller ve netliği engeller.

10. Bakım yapın, aksesuar kullanın

Bakımlı halinizde çekildiğiniz fotoğraflar, doğal halinizden daha ilgi çekici görünür. Makyaj, dolgun saçlar ve özenle takılmış aksesuarlar fotoğraflarınızda ön plana çıkabilir. Eğer ayna karşısında selfie çekecekseniz, yaratıcı telefon kılıfları da fotoğrafınızı öne çıkarabilir.