Skip to main content

Apple için iPhone üretimi yapan Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında COVID-19 protestoları sürüyor.

Apple adına iPhone üretimi gerçekleştiren Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntüler, Apple’ın önümüzdeki dönemde çeşitli problemlerle karşılaşacağının habercisi olarak yorumlandı.

Paylaşılan videolarda fabrika çalışanlarının polis ve güvenlik görevlileri ile karşı karşıya geldikleri, bazı çalışanların tehlikeli madde kıyafeti giydikleri ve pek çok çalışanın fabrikadan çıktıĞı görülüyor. Foxconn’un Douyin ve Kuaishou fabrikalarında çalışan işçiler tarafından paylaşılan görüntüler, fabrika çalışanlarının COVID-19 önlemlerini protestosu şeklinde yorumlanırken; bu protestolar Apple’ın başını derde sokacak gibi görünüyor. Zira çalışanların isyan etmelerinin ana nedeni, Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında yaşanan COVID-19 salgınını işçileri fabrikaya hapsederek kontrol altına almaya çalışırken, aynı zamanda işçileri üretim bantlarındaki görevlerini yapmaya zorlaması.

Pandemi ortamının bahane edilerek işçilere primlerinin verilmemesi ve COVID-19 olmayan işçilerin enfekte işçiler ile aynı odalarda kalmaya zorlanmaları bu protestonun diğer önemli nedenleri kabul ediliyor.

Ekim ayında Zhengzhou fabrikasında bir COVID-19 salgını yaşanmış, fabrikada görev alan 200 bin çalışandan bazıları kaçmıştı. Foxconn, kaçan çalışanların yerlerinin doldurulabilmesi için daha yüksek maaş vaadinde bulunmuştu. Zhengzhou fabrikasının yer aldığı Henan Bölgesi’nin yerel yönetimleri de Foxconn’a çalışan bulabilmek amacıyla çalışmalar yürütmüştü.

Kaynak: More headaches for Apple in China as protests erupt at Foxconn – TechCrunch