Skip to main content

İngiltere’nin AB’de çıkmasını fırsat bilen Fransa, ülkenin start-up’larını kendine çekme peşinde.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiliz start-up’larını Fransa’ya taşımak istiyor. İngiliz The Times Gazetesi’nde yayımlanan habere göre, bu start-up’ların arasında Revolut da yer alıyor. Revolut, bir milyar dolar değeri aşarak bir unicorn seviyesine ulaşan girişim ve Temmuz 2015’te kuruldu. Revelout hesap kartı, mobil uygulama, kripto para ve kâğıt parayı tek bir çatı altında toplayan bir bankacılık platformu. Platform sayesinde uluslararası ücretsiz para transferi yapmak da mümkün.

Emmanuel Macron’un bu kancası Brexit’i bir bahane olarak görerek, İngiliz start-up’ları Fransa’ya taşımak olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte, Macron’un bu hamlesine Revolut’tan bir açıklama geldi ve girişimlerini Fransa’ya taşımak istemediklerini bildirdi. Girişim, Twitter hesaplarındaki paylaşımda Fransa’nın kendilerinin ikinci en büyük pazarları olduğunu da ekledi.

Macaron’un iddiası: Fransa, start-up’lar daha için istikrarlı

Öte yandan, Macron’un en küçüğünden en büyüğüne İngiliz girişimleri Fransa’ya taşıma fikri geçen yıl yürüttüğü cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasına kadar dayanıyor. Macron kampanya sırasında Londra’da teknoloji ve kuluçka merkezlerini ziyaret etmiş ve buralardaki girişimlere, Fransa’nın start-up’lar için daha istikrarlı ülke olduğu vaadini paylaşmıştı. Bunun ardından erken aşama yatırım şirketi Balderdon Capital’da yaptığı konuşmada 200 start-up’ı ağırlayan Macron, bu girişimleri Fransa’ya davet etmişti.

Macron’un bu hamlesinin sonuç verdiğini de not edelim.  HSBC, Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi bankalar Paris’e belirli bölümlerini taşıyacaklarını taahhüt ederken, varlık yönetimi şirketi BlackRock ise alternatif yatırım operasyon merkezini Paris’te konumlandırma kararı aldı.

Kaynak: The Times

Görsel: Nikolay Storonsky / Revolut Kurucu Ortağı

Görsel kaynak: Kimberly White / Getty Images