Skip to main content

Emirates Havayollar, yeni ‘Grafik Kullanıcı Arayüzü’ ile dijital geniş ekran sisteminin kullanımını kolaylaştırmayı hedefliyor. İlk etapta Emirates’in A380 filosunda, önümüzdeki bir yıl içinde de Boeing 777 uçaklarının büyük bölümünde ve…

Emirates Havayollar, yeni ‘Grafik Kullanıcı Arayüzü’ ile dijital geniş ekran sisteminin kullanımını kolaylaştırmayı hedefliyor. İlk etapta Emirates’in A380 filosunda, önümüzdeki bir yıl içinde de Boeing 777 uçaklarının büyük bölümünde ve bir Emirates standardı olarak tüm sınıflarda kullanıma sunulacak. Panasonic ile birlikte tasarlanıp üretilen Panasonic eX2 platformunun kullanıldığı tüm uçaklarda sürümü yükseltecek.

Emirates, uçak içi teknolojisine yapacağı milyonlarca dolarlık yatırım
kapsamında, önümüzdeki birkaç ay boyunca bir dizi yeni uçak içi ürün
geliştirmesi daha yapacak. Mayıs ayından itibaren Boeing 777 uçaklarında
ve gelecekte teslim alınacak yeni Airbus A380’lerde tüm sınıflarda daha
geniş ekranlar kullanılmaya başlanacak. First Class ve Business
Class’ta gelişmiş koltuk telefon cihazı ve yeni Mode Controller’ın da
kullanılmaya başlanacak.

Emirates Havayolu Başkanı Tim Clark, “Emirates olarak müşterilere sürekli artan seçenekler sunan GUI’ların ticari gelişimini takip etmekteydik ve sadık müşterilerimize akıllı telefonların ve tabletlerin sunduğu deneyimi, görünümü ve hissi uçak ortamında sunmak istedik. Ödüllü ice sistemimize sürekli yenilikler getirmek ve yolcularımıza eşsiz ve unutulmaz bir uçuş deneyimi sunmak için her zaman azimle çalıştık. Ve son 24 ay içinde ortağımız Panasonic ile birlikte her yaşta müşterinin ilgisini çekecek, akıllı ve basitleştirilmiş bir arayüz oluşturmayı başardık” diyor.

Emirates’in uçak içi sistemi ice Digital Widescreen’in yolcuların uçaklarda sunulan geniş medya ve eğlence arşivinde “geçme” veya “kaydırma” yapmalarını ve SMS veya e.posta göndermelerini, hareketli harita sistemi Airshow’u incelemelerini, dışarıdaki kameralarla uçuşu izlemelerini ve BBC’nin canlı haber başlıklarına bakmalarını sağlayan özellikler içeriyor.

Emirates ilk olarak 1992’de her koltukta bireysel ekran sistemine geçerken en ileri IFE teknolojisinden dünyanın her yerinden giderek artan sayıda eğlence içeriği sunmaya kadar çeşitli uçak içi ürün geliştirmeleri için milyonlarca dolarlık yatırım yapmıştı.

Emirates’in diğer A380 uçaklarının tamamına bu yıl içinde Wi-Fi sistemi kurulması planlanırken Haziran 2012’den itibaren filoya eklenecek tüm yeni A380’ler Wi-Fi, mobil telefon ve veri hizmetleri hazır halde Emirates’e teslim edilecek.