Skip to main content

Dünyanın lider teknoloji şirketlerinden  EMC, insanoğlunun tüm yaşamını çevreleyen ‘Büyük Veri / Big Data’ kavramını görselleştiren ‘Büyük Verinin İnsani Yüzü’ projesinin ana sponsorluğunu üstleniyor.  Okyanusların haritalarını çıkarmak için başlarına antenler…


Dünyanın lider teknoloji şirketlerinden  EMC, insanoğlunun tüm yaşamını çevreleyen ‘Büyük Veri / Big Data’ kavramını görselleştiren ‘Büyük Verinin İnsani Yüzü’ projesinin ana sponsorluğunu üstleniyor. 
Okyanusların haritalarını çıkarmak için başlarına antenler takılmış olan fok balıkları; sivrisinekleri hedef almak için kullanılan uydular; Gana’da sahte ilaç satışını önleyici SMS sistemi; depresyona gireceğinizi önceden tahmin edebilen akıllı cep telefonları; boşanmaya doğru gittiğinizi iki yıl öncesinden bilen kredi kartları; bedeninizden doğrudan doktorunuza bilgi aktaran haplar… 
Bu ve diğer hikayeler ‘Yaşamda Bir Gün’ fotoğraf serisinin yaratıcısı Rick Smolan’ın en yeni girişimi ‘The Human Face of Big Data, Büyük Verinin İnsani Yüzü’ aracılığıyla aktarılacak. 
Ana sponsorluğunu EMC®’nin üstlendiği proje, dünyanın dört bir yanındaki uydular, milyarlarca sensör, RFID etiketleri ve GPS özellikli kamera ve akıllı cep telefonları tarafından toplanan verileri gerçek zamanlı olarak görselleştiriyor. Proje, insanoğlunun varlığının farklı yönlerini ölçmelerini, anlamalarını ve etkilemelerini mümkün kılabileceği düşüncesini temel dayanak olarak alıyor.  
Projenin yaratıcısı; üç yıl süreyle ABD Başkanı Barack Obama ile ‘Obama’nın Zaman Kapsülü projesine imza atan dünyaca ünlü fotoğrafçı Rick Smolan. Smolan; Life, Time, National Geographic gibi uluslararası dergilerdeki görevleri ile anılan önemli bir isim. 

Ünlü fotoğrafçı Rick Smolan projeyle ilgili açıklamasında; “Bu proje ile hedef; Büyük Veri’nin, akıllıca kullanılması durumunda sahip olduğu potansiyelle dikkat çekmek kadar; dikkatli olunmadığı taktirde insanlık için barındırdığı tehlikeler ekseninde, evrensel bir sohbet ortamı yaratmak. Büyük Veri; iş dünyası, akademik dünya, devlet, sağlık hizmetleri ve günlük yaşamı neredeyse görünmez bir biçimde arkasından sürükleyen olağanüstü bir bilgi devrimini temsil ediyor. Ve diğer tüm yeni araçlar gibi, istenmeyen sonuçlara sebep olma potansiyeli de taşıyor. Ancak, dikkatli ve akıllı davranıldığı takdirde, çok da uzak olmayan bir gelecekte, bu yeni teknolojilerin insanlığa, dillere ve sanata olumlu etkisi olabilir” dedi. 

Proje aşamaları:


Eylem halindeki büyük verinin görsel kaydı 

Mart 2012’de Rick Smolan ve Jennifer Erwitt, Büyük Verinin dünyasını keşfetmeleri ve iddia edildiği gibi ‘Büyük Veri’nin insanlık için bugüne kadar görülmemiş bir araç kümesini temsil ederek, türümüzün karşı karşıya kaldığı zorlukların üstesinden gelmemize gerçekten yardımcı olup olamayacağını belirlemeleri için yüzden fazla fotoğrafçı, editör ve yazarı dünyanın dört bir köşesine yolladı. 
Akıllı telefon uygulaması

25 Eylül’den 2 Ekim’e kadar, dünyanın dört bir yanında yaşayan insanlar The Human Face of Big Data uygulaması (iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlarda, ücretsiz) ile ‘dünyamızı ölçmeye’ davet edilecek. Uygulama, insanların telefonlarındaki sensörleri kullanarak bir dizi etkinliğin parçası olmalarını sağlayacak ve ayrıca kışkırtıcı sorulara verdikleri cevapları dünyanın bir ucundaki diğer insanların cevaplarıyla karşılaştırma fırsatı verecek. Katılımcılar günlük rutinlerini çizebilecek, onlara şans getiren nesne ve ritüelleri paylaşabilecek, diğerlerinin yaşamları boyunca tecrübe etmek istedikleri özel bir şeyi bir an için görebilecek ve onların dünyası ile ilgili gizli sırları keşfedebilecek. Katılımcılar ayrıca dünyanın bir ucundaki ‘veri ikizleri’ni bulma şansına da sahip olabilecek.


‘Görev Kontrolü’ deneyimi 

2 Ekim’de, medya kuruluşlarının temsilcileri New York, Londra ve Singapur’da gerçekleşecek olan Görev Kontrolü etkinliklerine davet edilecek. Etkinliklerde katılımcılardan toplanan bilgiler analiz edilecek, görselleştirilecek ve yorumlanacak. Büyük Veri arenasındaki uzmanlar ve yeniliklere imza atanlar çalışmalarından örnekleri ‘Büyük Veri Laboratuarı’nda interaktif bir şekilde paylaşacaklar. Gün içinde dünyanın dört bir yanındaki insanların da etkinlikleri takip edebilmeleri için internetten canlı yayın bağlantıları da gerçekleşecek. 
TED (Technology, Entertainment, Design)’in gençlik koluyla işbirliğiyle ‘Büyük Veri Dedektifleri’

8 Kasım’da dünyanın dört bir yanındaki 6-12. sınıf öğrencileri ve öğretmenleri Veri Dedektifleri girişimiyle bir dizi veri toplama etkinliğine katılacak ve kendi dünyalarını ölçecek, analiz edecek ve bir veri haritası çıkaracaklar.
Büyük Verinin İnsani Yüzü, Kitap Projesi
20 Kasım’da Büyük Verinin İnsani Yüzü ( The Human Face of Big Data) kitabı tanıtılacak ve aynı gün; 30 ülkedeki dünya liderleri, Fortune 500 listesindeki CEO’lar ve Nobel ödülü kazananlardan oluşan 10 bin kişiye hediye edilecek. Kitapta büyüleyici güzellikte 200’den fazla fotoğraf, tanınmış değerli yazarlardan deneme yazıları ve dünyaca ünlü tasarımcı Nigel Holmes’un tasarladığı çarpıcı, bilgilendirici grafikler yer alacak. Kitap ayrıca internet üzerinden ve büyük kitapçılardan da satın alınabilecek.
Belgesel Film
2013 senesinde Büyük Verinin İnsani Yüzü (The Human Face of Big Data) belgeseli yayınlanacak.