Skip to main content

Tesla CEO’su Elon Musk’a, doğru olmayan duyurular yaparak yatırımcıları yanlış yönlendirmek suçlamasıyla dava açıldı.

ABD’de borsa ve sermaye piyasalarını denetleyen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (S.E.C), elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın sahibi ve CEO’su Elon Musk hakkında menkul kıymetler dolandırıcılığı suçlamasıyla dava açtı. Komisyon, paylaştığı Twitter mesajıyla, Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için 420 dolarlık ödeme yapmayı teklif eden Musk’ı, doğru olmayan kamu duyurularıyla dolandırıcılık yapmakla suçladı. S.E.C açıklamanın yatırımcılara zarar verebileceğini savundu.

Şok dalgası yaratabilir

Dava nedeniyle Musk hem para cezası alabilir hem de şirket yönetiminden men edilebilir, çünkü Borsa Komisyonu, Musk’ın halka açık bir şirkette yöneticilik yapmasının yasaklanmasını ve finansal bir ceza almasını talep ediyor. Talep edilen cezalar, S.E.C tarihinde kurumsal bir şirket yöneticisi için istenen en sert yaptırımlar arasında yer alıyor. Bu dava bir şok dalgası yaratabilir ve şirketler Twitter politikalarını özellikle yatırımcılara yönelik paylaşımlar açısından gözden geçirme yoluna gidebilirler.

Musk ne yazmıştı?

Musk geçen ay, şirket hisselerini geri toplamak için gereken mali kaynağı bulduğuna dair bir Twitter mesajı paylaşmış, tweet sosyal medyada büyük yankı uyandırmış, buna tepki olarak Tesla hisselerinin değeri yükselişe geçmişti. Şirket hisselerini toplamak için yatırımcılara hisse başına, mevcut değerinin beşte bir daha fazlası olan 420 dolarlık ödeme yapmayı teklif eden Elon Musk, bu açıklamasından haftalar sonra bu plandan vazgeçtiğini duyurmuştu.

S.E.C tarafından yöneltilen suçlamalar karşısında Elon Musk, davanın adil olmadığını, “yatırımcıların iyiliği için” hareket ettiğini belirterek kendisini savundu.