Skip to main content

Raptor motoruyla ilgili sorunların düşünüldüğünden daha büyük olduğunu belirten Elon Musk, çalışanlarından hafta sonu tatillerini yarıda kesmelerini istedi.

Elon Musk, SpaceX çalışanlarına gönderdiği bir e-postada Raptor motorunun üretimi ile ilgili sorunlara değinerek, sorunların çözülmemesi halinde şirketin batabileceğini belirtti. Musk, üretimi artırmak için çalışanlarından hafta sonu tatillerini yarıda keserek işbaşı yapmaları isteğinde bulunurken, şirket Raptor motorunu geliştirilmekte olan Starship adlı uzay aracında kullanmayı planlıyor.

The Verge tarafından ulaşılan e-postada, Musk’un Raptor üretim krizinin düşünüldüğünden, SpaceX’ten ayrılan yöneticilerin verdikleri raporlarda açıklanandan daha ağır olduğunu belirttiği ve bu durumu açıklamanın kolay bir yolunun olmadığını yazdığı aktarıldı. Musk ayrıca, Starship’in 2022’de her iki haftada bir uçuş yapmadığı takdirde SpaceX’in batma riskiyle karşı karşıya kalabileceğini de ekledi.

Konu ile ilgili olarak paylaşılan bir tweete Starship projesinin Mars hedefinin bir parçası olmasından dolayı şu anda kullanımda olan roketlerin toplamından yaklaşık bin kat daha fazla yükü yörüngeye götürebilmesi gerektiği şeklinde bir yanıt veren Musk, Starship projesinin yeterince anlaşılamadığını, destek görmediğini düşünüyor.

Ayrıca Musk, tweetinde sermayeye ulaşımı durduracak ağır bir küresel resesyonun yaşanması halinde SpaceX’in Starship ve Starlink çalışmalarında milyar dolarlar kaybederken bile batmasının mümkün olmadığı ama imkânsız da olmadığı düşüncesini paylaştı. Musk, Intel’in kurucusu ve eski CEO’su Andrew Grove’ye atıfta bulunarak tweetini “sadece paranoyaklar hayatta kalır” şeklinde bitirdi. Grove’nin Only The Paranoid Survive (Sadece Paranoyaklar Hayatta Kalır) adlı bir kitabı bulunuyor.

Kaynak: Elon Musk Email Warns of Potential SpaceX Bankruptcy – Gizmodo