Skip to main content

Hawaii Üniversitesi profesörlerinden Kim Binsted tarafından geliştirilen uygulama eliniz yüzünüze yaklaştığında titreyerek sizi uyarıyor.

Koronavirüs ile mücadelede en önemli konu hijyen, bu bağlamda da elimizi yüzümüzden uzak tutmak, temiz olduğundan şüphe ettiğimiz ellerimizle yüzümüze dokunmamak son derece kritik. Araştırmalara göre ofis çalışanları saatte ortalama 20-25 defa ellerini yüzlerine sürüyorlar. Bu noktada Hawaii Üniversitesi profesörlerinden Kim Binsted elinizi yüzünden uzak tutmanıza yardımcı olacak bir uygulama geliştirdi.

Fitbit akıllı saatler için geliştirilen bu uygulamanın ismi ‘JalapeNO!’ Bu uygulamanın yüklü olduğu Fitbit akıllı saatiniz eliniz yüzünüze yaklaştığında titreyerek sizi uyarıyor. Kim Binsted, uygulama ile ilgili: “Umarım bu uygulama insanların hijyen ve yüze temas ile ilgili disiplinli olabilmeleri konusunda eğlenceli bir yol olacaktır” diyor. JalapeNO!, Hawai Üniversitesi’nde mobil cihazlar için tasarım dersleri veren Binsted’in kişisel bir projesi. Uygulama şu an sadece Fitbit Ionic için mevcut ve 0,99 dolar fiyatla satın alınabiliyor. Binsted’ın şu günlerde JalapeNO!’nun Apple Watch versiyonunu geliştirdiğini not olarak ekleyelim.