CİHAZLAR

DigitalAge | 03.02.2017 - 14:25

Elektrikli ev cihazlarında ÖTV sıfırlandı

ÖTV beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde 30 Nisan’a kadar sıfırlandı. Mobilyadaki ÖTV ise yüzde 8'e düşürüldü.

Resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile tüketicilerin yüzünü güldürecek bir uygulama devreye girdi. Karar elektrikli cihazların yanı sıra önemli ev eşyalarını da kapsıyor.

Bakanlar Kurulu bazı beyaz eşyadan alınan ÖTV’yi 30 Nisan’a kadar sıfırladı. Konutta ise KDV düzenlemesi getirdi. Resmi Gazete’de yayımlan Bakanlar Kurulu kararına göre klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, termosifon, elektrikli süpürge ve bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV  30 Nisan’a kadar sıfırlarken konutta ise KDV düzenlemesine gidildi.

Aynı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında ayrıca, ahşap ve plastik mobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarına uygulanan ÖTV oranın da 30 Nisan’a kadar yüzde 8 olarak belirlendiği ifade edildi. Bu karar ile birlikte son zamanlarda azalan teknolojik ev gereçleri satışlarına talebin artması bekleniyor.

Sektör yetkilileri, ÖTV sıfırlanmasının fiyatlara yüzde 6.7’lik indirim olarak yansıyacağını belirtirken; yaz aylarında yapılacak düğünler için alışverişin öne çekileceği, satışların yüzde 20 artacağı tahmininde bulundu.