Skip to main content

Xerox, salgın hastalıkların yönetiminde kullanılacak Maven adlı bir yazılım çözümü geliştirdi

Ebola salgınının dünya çapında yayılmaya devam etmesi tıp dünyasının yanısıra teknoloji şirketlerini de harekete geçirdi. Xerox’un geliştirdiği Maven adlı salgın hastalık yönetim yazılımı, Ebola ile mücadelede kullanılmaya başlandı.

Dünyanın herhangi bir bölgesinde görülen her bir Ebola vakası ile ilgili bilgi ve verinin girilerek, analiz edilmesini sağlayan Xerox Maven yazılımı, hali hazırda ABD’deki 12 vaka bölgesinde ve Avustralya’nın iki eyaletinde kullanılmaya başlandı.

Maven nasıl çalışıyor?

  • Ebola teşhisi veya şüphesiyle gelen vaka bilgilerinin belli parametreler altında Maven’e girilmesiyle sistem çalışmaya başlıyor. Maven ile virüse maruz kalmış kişilerin, bu kişilerle temas kuran insanların ve vakaların görüldüğü alanların kaydı tutuluyor. Maven yazılım sistemi üzerinde sanal karantina bölgeleri oluşturuluyor. An be an coğrafi olarak Ebola virüsünün yayılımı takip ediliyor. Ayrıca, hastalık bulaşan kişilerin sağlık kuruluşlarında bulunan eski kayıtları, Maven salgın yönetim sistemine aktarılıyor. Virüs taşıyan kişilerin yaşadıkları bölgeler, son aylarda yapmış oldukları seyahatler, kalmış oldukları yerler ve kimlerle temas kurdukları Maven sistemine giriliyor. Böylece virüsün kimlere bulaşmış olabileceği ve nasıl bir yayılma izlediği saptanmaya çalışılıyor.
  • Yeni vakalar meydana geldikçe Maven verileri güncelleniyor; yazılım, gelen her veriyi analiz ederek izleme algoritmaları oluşturuyor, salgının gelişimi ile ilgili çeşitli raporlama ve değerlendirme sonuçları ortaya koyuyor. İstatistiki veriler ışığında yaptığı saptamalarla, sağlık görevlilerinin, Ebola’yı bütüncül bir perspektifle ele almasını ve salgını yönetmesini sağlıyor.
  • Mavel ayrıca topladığı bilgilerle salgının seyrine göre özelleştirilebilen ve hastalığın yayılmasını önleyici nitelikte kılavuzlar oluşturuyor. Bu kılavuzlar, izlenmesi gereken prosedürler, vakaların görüldüğü yerlerdeki hasthaneler, yerel otoriteler, emniyet güçleri, okullarla, ilgili kamu ve özel kuruluşlarla paylaşılıyor.

Xerox’un Maven uygulamasının Ebol salgınının yayılmasını nasıl önlediğine dair bir çalışma yayımladı. Üzerine tıklayarak; daha yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz. 

Xerox+Maven+uygulaması_