Skip to main content

3D Print teknolojisi ile gelişen sosyal sorumluluk projesi Türkiye’ye geldi

‘Kâr amacı gütmeyen ‘E-nabling The Future‘ hareketinin amacı protez ihtiyacı duyan bireylere maliyetli alternatifler yerine belirli bir emek ve zaman ayrılarak kişiye özel ölçü ve niteliklerde üç boyutlu yazıcılarla üretilmiş, neredeyse bedava denilebilecek maliyetle, kullanılabilir robot eller sağlamak.

3D print robot el denemesi

11 yıldır “Deneyim tasarımı” (Experience design) hizmeti veren ‘5 dakika’ projenin Türkiye’de de gerçekleştirilebileceğini göstermek için için baskı testleri sonrasında bir gönüllü ile çalışmaya karar verdi.

Proje için gönüllü olan Mehmet’in sağlam elinden alınan ölçülere yapılan tasarım ve baskı denemeleriyle işe başladılar. Sonrasında gönüllünün test ettiği ‘el’in kullanımında takıldığı andan itibaren hızlı bir adaptasyon süreci gözlemlediler. (Not: Yine de uzun vadede yapılacak hareketlerin ve kolun güçlendirilmesiyle ilgili bir fizyoterapistle görüşülmesinde fayda görüyorlar)

Mehmet, kazadan 7 ay sonra robot eli kullanarak genel ihtiyaçlarını gidermekle birlikte bisiklete binmek top tutmak gibi yapamadığı fonksiyonları da yapabilir hale geldi. 3D printer kullanarak sağ el fonksiyonunun bir kısmını kaybetmiş Mehmet ile beraber büyük maliyetli protez eller yerine son derece ucuza mal olan kullanışlı bir alternatifin ülkemizde de sunulabileceğini göstermiş oldular.

5 dakika’nın en güncel projesi 3D Print Dünyası. 2,5 yıldır 3 boyutlu yazıcılarla çalışan ‘5 dakika’nın projesine şuradan ulaşabilirsiniz.