Skip to main content

“Devletin Kısayolu” olarak adlandırılan e-devlet sistemi Turkiye.gov.tr’nin erişim istatistiklerini açıkladı

Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi tasarımı konusunda servisler sunan Userspots, “Devletin Kısayolu” olarak adlandırılan e-devlet sistemi Turkiye.gov.tr’nin erişim istatistiklerini açıkladı.

Verilere göre, mobil uygulamalarının kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik hizmetleri Userspots tarafından sağlanan ve 2009 yılında hayata geçirilen sistemi şu anda 19 milyon kişi kullanıyor. Sisteme akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlardan ulaşan kullanıcıların oranı ise yüzde 20’yi buluyor.

Konu ile bilgi veren Userspots Kurucusu ve Kullanılabilirlik Analisti Mustafa Dalcı, e-devlet için yaptıkları çalışmayı ‘kullanıcı deneyimi’ değil ‘vatandaş deneyimi’ olarak adlandırdıklarını belirtti.

Turkiye.gov.tr için, ticari ya da kurumsal içerikli internet sitelerinden farklı olarak, devlet-vatandaş ilişkinin temel noktalarından hareketle çalıştıklarını kaydeden Dalcı, “e-devlet, devleti şeffaf hale getirebilecek güce sahip olan, tüm bürokratik süreçlerin, kurumlar arasındaki dengelerin açıkça görülebileceği bir platform. Vatandaşların doğal olarak devletten birçok talebi var. Ancak talep ve şikayetlerin yanlış yerlere iletilmesi, gecikmeleri de beraberinde getiriyor. Bunun önüne geçebilmek için farklı talep kategorileri oluşturduk ve tüm bu taleplerin doğru kurumlara, en kısa sürede iletilmesini hedefledik” şeklinde konuştu.

İstatistiklerden öne çıkanlar:

  • E-devlet’in cinsiyete göre kullanım oranlarının yüzde 54,1 erkek ve yüzde 45,8 kadın olarak şekilleniyor.
  • Sisteme en çok giriş yapılan ülke, yüzde 98,2 ile Türkiye. Kullanıcıların giriş yaparak hizmet aldıkları diğer ülkeler ise ABD, Almanya ve İngiltere olarak sıralanıyor.
  • Şehir bazında yüzde 31,7’lik oranıyla İstanbul’un ilk sırada yer alıyor. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Adana izliyor.
  • Platforma erişimde en çok kullanılan işletim sistem (yüzde 99’a yaklaşan oranı ile) Windows. Tarayıcıda ise ilk sırayı açık farkla Chrome alıyor. Yüzde 59’luk Chrome’u yüzde 21 ile Internet Explorer ve yüzde 6,5 ile Firefox’un takip ediyor.
İnfografik çalışmasının üzerine tıklayarak daha yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz. 

e-devlet

e-devlet