POPÜLER

DigitalAge | 26.01.2015 - 18:46

Dünyanın ilk üç boyutlu apartmanı Çin’de

Çinli bir firma, üç boyutlu yazıcıdan çıkma beş katlı bir apartman ve 1100 metrekare alana sahip bir villa inşa etti

Mimarlık ofisleri, üç boyutlu yapı tasarımlarıyla yarışmalara katılmaya devam ederken; Çin’de bir şirket, sessiz sedasız tasarım planlarını gerçekleştirmeyi başardı.

WinSun, sahip olduğu teknolojinin imkânlarından faydalanarak; beş katlı bir apartman ve 1100 metrekarelik alana sahip olan bir villa inşa etti. Suzhou Industrial Park’ta yerini alan yapılar, dekoratif öğeleriyle tamamlanmış durumda.

Çinli firmaya ait 3D yazıcı düzeneği de 3D yazıcılar üzerinde 10 yıldan fazla bir süredir çalışan Ma Yihe tarafından geliştirildi. 3D yazıcı, 6,6 metre yüksekliğinde, 10 metre genişliğinde ve 40 metre uzunluğuna sahip.

Böylelikle 3D yazıcı, WinSun’un ev inşası için gerekli olan büyük parçaların üretimini gerçekleştirmesini sağlıyor. Elde edilen yapıların resmi bina standartlarına uyması için çelikten yapılmış destekleyici parçalarla tamamnlandı ve izolasyonun montajı belirlenen bölgede yapıldı.

Şirket, parçaları ne kadar büyüklükte üretebileceğini açıklamadığı halde; internet sitesinde yer alan fotoğraflar, yapıların oldukça büyük olduğunu gösteriyor.

Yapı üretiminde gerçekleştirilen üç boyutlu uygulama, bir inşaattan oluşacak israfın yüzde 30 – 60 oranında önüne geçiyor. Bina inşa süresini de yüzde 50 – 70 oranında ve iş gücü masraflarını yüzde 50-80 oranında azaltıyor. İnşası gerçekleşen vilanın değeri ise yaklaşık 161 bin dolar.

Zaman içinde üretici firma, bu teknolojiyi köprü ve gökdelenler gibi daha büyük ölçekli yapılarda kullanmayı planlıyor.

Geçtiğimiz yılın Mart ayında WinSun firması, 24 saat içinde 10 adet ev çıktısını aldıkları iddiasında bulunmuştu. Firmaya ait 3D yazıcı, zemin yapımı ve sanayi atıktan elde edilen bir karışımı kullanıyor. Binanın temelinde çabuk kuruyan çimento ve özel sertleştirici maddenin karışıma yer veriliyor.

Kaynak: CNET