Skip to main content

“Geleceğin mağazası” olarak tanımlanan Amazon Go bugün açılıyor.

Amazon’un kasiyersiz mağazası Amazon Go bugün açılıyor. E-ticaretin devinin Aralık 2016’da kendi çalışanlarıyla denemelerini yaptığı kasiyersiz mağazası Amazon bugün resmen faaliyetlerine başlıyor. Mağaza, Washington eyaletindeki Seattle şehrinde müşterileriyle buluşacak.

Peki, Amazon Go’da nasıl alışveriş yapılıyor? Öncelikle akıllı telefona Amazon Go uygulamasını indirmek ve kredi kartını bu uygulamaya eklemek gerekiyor. Bunun ardından bir barkod taraması yaptıktan sonra mağazada müşteri alışveriş yapmaya başlıyor. Kamera ve hareket sensörleriyle çalışan Amazo Go mağazasında, müşteri sepetine ürün attıktan sonra mağazadan çıkıp gidebiliyor. Fatura müşterinin uygulamasına gönderiliyor. Müşteri bir ürünü alıp sepetine attıktan sonra, ürünü almaktan vazgeçtiği takdirde ne oluyor? Bu durumda müşteri ürünü rafa koyar koymaz,  ürün bedeli iade ediliyor ve müşteri alışverişine devam ediyor.

Amazon Go’da neler satılıyor? 

Amazon Go’da mağazada hiç çalışan yok mu?  Mağazanın alkollü içecek bölümünde bir görevli var ve bu noktada kimlik kontrolü yapıyor. Zira, ABD’de 21 yaşından küçüklere alkollü içecek satışı yasak. Amazon Go’nun ürün karmasında Amazon’un geçen yıl 13,7 milyar dolara satın aldığı organik ürün marketi Whole Foods’da satılan yiyecekler bulunsa da, gıda dışı ürünler de mevcut.

Amazon Go, Pazartesi-Cuma günleri saat 07.00-21.00 arasında açık. Mağaza 167 metrekare büyüklüğünde.

Görsel: Jason Del Rey / Recode