Skip to main content

IBM, birbirinden bağımsız atomlarla mikroskobik büyüklükte bir film oluşturdu.  IBM, ‘A Boy and His Atom’ başlığında stop motion bir animasyon film yayınladı. Ancak bu film yayınlanan diğer filmlerden çok daha…
IBM, birbirinden bağımsız atomlarla mikroskobik büyüklükte bir film oluşturdu. 
IBM, ‘A Boy and His Atom’ başlığında stop motion bir animasyon film yayınladı. Ancak bu film yayınlanan diğer filmlerden çok daha farklı. Dünyanın en küçük filmi olarak sayılabilecek bu yapım, tamamen bağımsız atomlardan oluşturuldu. 
Forbes’in haberine göre; IBM araştırmacıları 1,36 dakika süren filmde scan’leme yöntemini ve elektron mikroskopu kullandı. Atomik yüzeyleri 100 milyon kez büyütebilen mikroskop, -268°C’de çalışıyor ve 2 ton ağırlığında. 
Burada önemli olan ise atomların bir iğne yardımıyla hareketi sağlanması. Kullanılan iğnenin özelliği, atom ve molekülleri harekete geçirebilmesi. 
Filmi oluşturmak için bilim insanları atomların her hareketini yakalayan 242 adet fotoğraftan yararlandı. 
Bu yapım ise bilim insanları atomların hareketini sağlayabildiğinin bir örneği. Kullanılan teknik ise pratik teknolojilere uyarlanabilir durumda. Örneğin, bu scan’leme yöntemi ve elektron mikroskobunun kullanılması, bilgisayar verisinin 1 bit’inin yalnızca 12 atoma depolanmasına imkan verdi. Şu anda ise bilgisayar üzerinde bu veriyi depolamak 1 milyon atom yardımıyla gerçekleşiyor.