Skip to main content

Dünyanın en iyi performans gösteren CEO’ları sıralandı

Dünyadaki çoğu yönetici hakkında yapılan eleştiri; bu yöneticilerin, uzun dönem yerine kısa dönem hedeflerine odaklanmış olmaları yönünde.

Peki global CEO’lardan hangileri uzun dönemde beklenen sonuçlara ulaşıyor? Harvard Business Review (HBR), 2014 yılında en iyi performans gösteren CEO’ları sıraladı.

Dünya üzerinde 22 farklı ülkeye ev sahipliği yapan listenin ilk sırasında Amazon Kurucusu Jeff Bezos yer alıyor.

CEO’ları sıralayabilmek için neleri göz önünde bulundurmak gerekiyor? Listenin oluşturulmasında dünya çapındaki ününden ziyade hissedarların toplam getirisindeki artışa ve şirketin toplam piyasa değeri büyük rol oynuyor.

Sıralama için hesaplama nasıl yapıldı?

Uzun dönem sonuçlarına odaklanılan listede CEO’ları sıralamak için aktif CEO’ların performansları göz önüne alındı. Bunun yanısıra en az iki yıldır aynı yerde çalışanlara öncelik verildi. (HBR’nın CEO’ları sıraladığı liste, ortalama yedi yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı)

İlk sıralarda yer alan CEO’lar, yıl boyunca oldukça verimli sonuçları ortaya koydu. İlk 50’de yer alanlar ortalama olarak toplam hisse sahibi getirisi olarak yüzde 1,35’i (döviz kuruna göre uyarlanarak)gördü.

İyi bir CEO olmak için yöneticilerde yatırım performansından öte farklı özelliklere sahip olması gerekiyor. Bir şirketi yönetmek ve değer yaratmak, ölçülmesi zor olan becerilere bağlı oluyor. Gerekli olan bu yetenekler de stratejik bakış açısı, gerçeklik, uzun dönem planlaması. Ayrıca yatırımcılar da şirketin gidişatıyla ilgilenen tek hissedarlar değil. En iyi performansa sahip şirketler, müşterileri, çalışanları ile aktif olarak iletişime geçiyor.

Çoğunlukla erkeklerin yer aldığı listede Ventas firmasından Debra Cafaro ve TJX’ten Carol Meyrowitz olmak üzere yalnızca iki kadın yer alıyor. Listede yer alanların ortalama yaşının 59 olduğu belirtiliyor.

CEO’lardan 13’ü şirketten farklı bir ülkeden geliyor. Bu durum da CEO’lar için henüz global bir piyasa olmadığının bir göstergesi olabilir.

CEO’ların ne kadar kazandığına da dikkat edilen listeyi belirlemek için HBR, Equilar ile birlikte çalıştı. Equilar, maaşlar hakkında veri toplayan bir firma. Listedeki CEO’lar çoğu CEO’lar gibi iyi kazanıyor. Ortalama olarak da listedeki yöneticilerin kendi yaşıtlarından daha iyi kazandığı bir gerçek.

Disney’in başındaki isim Bob Iger, 34,3 milyon dolar ile listede 60’ıncı sırada yer alıyor. İlk 100 içinde en yüksek maaşa sahip olduğu halde bu miktar, onu dünyanın en iyi kazanan CEO’su yapmıyor.

Kaynak: Harvard Business Review