Skip to main content

Binance CEO’su CZ, dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda bulunan Binance’in hacklendiğini ve yaklaşık 100 milyon dolar zarara uğradığını açıkladı.

Dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda olan Binance hacklendi. Kripto şirketleri BlockSec ve Paradigm, blokzincirleri arası köprü üzerinden erişim sağlayan hacker’ın iki milyon Binance coin (BNB) transferi gerçekleştirdiğini; bu meblağın yaklaşık 568 milyon dolara eşdeğer olduğunu aktardılar.

BlockSec CEO’su Yajin Zhou, hacker’ın sadece 87 milyon dolara tekabül eden BNB’yi Binance ekosisteminden çıkarabildiğini, geri kalanın Binance Smart Chain’in durdurulması sonucu hacker’ın cüzdanında dondurulduğunu ve böylece sistemde kaldığını duyurdu.

Öte yandan, Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao da Twitter üzerinden bir açıklama paylaşarak, Binance kullanıcılarının endişe etmemelerini, hesaplarının güvende olduğunu, bu hack’in Binance’e etkisinin yaklaşık 100 milyon dolar değerinde olduğunun tahmin edildiğini aktardı. Binance sözcüsü ise çalınan meblağın yaklaşık 7 milyon dolara karşılık gelen bir kısmının dondurulduğunu aktardı.

Bloomberg’in haberine göre, bu yıl kripto varlıkların yaşadığı toplam kayıp 2 trilyon dolar seviyesinde. Bu yıl siber saldırılar ile çalınan kripto para miktarı ise yaklaşık 2 milyar dolara tekabül ediyor. Bu saldırıların çoğu Kuzey Kore ile iltisaklı gruplarca gerçekleştirildi.

Kaynak:  A $568 Million Hack of Binance Coin Roils Crypto Sector Anew