İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 05.03.2013 - 14:37

Dünyanın en büyük fiber optik ağı nükleer araştırmayı hızlandırıyor

Dünyanın en büyük fiber optik yerel ağ bağlantısı ABD’nin ‘Southwest’ Bölgesi’nde bulunan New Mexico eyaletindeki Sandia National Laboratuvarları’nda saklı.  PopSci’de yer alan habere göre; bakır teller ile yer değiştiren fiber optik ağ bağlantısının, nükleer güvenlik konusunda laboratuvarlara ihtiyacı olan hızı sağlaması ve bu değişim sonucunda ise büyük miktarda paranın tasarruf edilmesi bekleniyor.  Laboratuvar yetkilileri, beş […]


Dünyanın en büyük fiber optik yerel ağ bağlantısı ABD’nin ‘Southwest’ Bölgesi’nde bulunan New Mexico eyaletindeki Sandia National Laboratuvarları’nda saklı. 
PopSci’de yer alan habere göre; bakır teller ile yer değiştiren fiber optik ağ bağlantısının, nükleer güvenlik konusunda laboratuvarlara ihtiyacı olan hızı sağlaması ve bu değişim sonucunda ise büyük miktarda paranın tasarruf edilmesi bekleniyor. 
Laboratuvar yetkilileri, beş yıl içinde enerji tasarrufundan 20 milyon dolar elde etmeyi planlıyor. Bakır tellerden optik fiberlere tam geçiş ise 15 milyon dolara mal olacak. 
Fiber ağ bağlantısı 10 Gb hızda
Sandia Ağ Mühendisi Steve Gossage, yeni ağ bağlantısının 10 Gigabit’te çalıştığını belirtti. Ortalama ABD bağlantısı saniyede yedi Megabit’in altında olup; Google’ın Fiber projesi ise saniyede bir Gigabit hızında çalışıyor. 
Geri dönüşümden 80 bin dolar kazanç 
Bakır telleri kullanan alanlar kendi telefonları, bilgisayarları, güvenlik ve diğerleri için ayrı ağ bağlantıları kullanıyordu. Sandia, yeni ağ maliyetini telafi edebilmek adına tüm eski bakır tellerin geri dönüşümünü sağlayacak. Bu geri dönüşümün 80 bin dolar getirisi olacak. 
Sandia’dan edinilen bilgilere göre; optik fiberler, anahtar ve yönlendirici (router) sayısını azaltarak elektrik tasarrufu sağlıyor.  

Sandia National Laboratuvarları hakkında 


Los Alamos National Laboratuvarı ile birlikte Sandia, ABD’nin en büyük nükleer silah mühendisliği tesisi. Sandia bilim insanları ABD’nin nükleer stoklarının bilgisayar modeli testleri gibi dev sanal deneyleri yürütüyor. Elde edilen veriler, 265 bina ve 13 bin portta paylaşılıyor.