Skip to main content

Küresel finans sektörünün en eski haber kaynaklarından The Banker, dünyanın en büyük bin bankasını açıkladı.

Financial Times’a bağlı aylık bir dergi olan ve 1926’dan bu yana finans sektörüne dair veri ve analizler yayımlayan The Banker‘in kamuoyuyla paylaştığı ‘Top 1000 World Banks 2018’ (Dünyanın En Büyük 1000 Bankası 2018) listesine göre, dünyanın en büyük bankası 324 milyar dolarlık sermayesiyle Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) oldu. ICBC’yi sırasıyla China Construction Bank (272 milyar dolar), Bank of China (224 milyar dolar) ve Agricultural Bank of China (218 milyar dolar) izledi.

JP Morgan Chase beşinci sırada

Beşinci sıraya 209 milyar dolarlık sermayesiyle ABD merkezli JP Morgan Chase yerleşti. İlk 10’da yer alan diğer bankalar ise şunlar oldu: Altıncı sırada Bank of America (191 milyar dolar), yedinci sırada Wells Fargo (178 milyar dolar), sekizinci sırada Citigroup (165 miyar dolar), dokuzuncu sırada Japon Mitsibushi UFJ bankası (153 miyar dolar) ve 10’uncu sırada İngiliz HSBC bankası (151 milyar dolar).

Batı Avrupa’nın en güvenilir bankaları listesinde iki Türk bankası

The Banker Editörü Brian Caplen, bu yılki listeye ilişkin açıklamasında, sıkıntılı bir sürenin sonunda Avrupa bankalarında yaşanan iyileşmeye, Çinli bankaların yükselişine ve Hindistan’ınn bankacılık açısından geçirdiği berbat bir yıla dikkat çekti. Coğrafi kırılımlara göre açıklanan veriler göz önüne alındığında, Batı Avrupa’nın en güvenilir bankaları listesinde TC Ziraat Bankası’nın ikinci sırada, Türkiye Halk Bankası’nın yedinci sırada yer bulması dikkat çekti.