Skip to main content

IONIQ 5 N, geçen hafta yapılan tanıtımının ardından “Dünyada Yılın Performanslı Otomobili” seçildi.

Hyundai’nin N Departmanı tarafından geliştirilen ve elektrifikasyonda yeni bir boyut sunan IONIQ 5 N, geleneksel yüksek performanslı otomobillerin sürüş dinamiklerini tamamen elektrikli bir modele aktarıyor.

World Car Of The Year (WCOTY) kapsamında “Dünyada Yılın Performanslı Otomobili” seçilen IONIQ 5 N, böylece Hyundai’nin IONIQ 5 ve IONIQ 6 ile kazandığı “Yılın Otomobili” serisini üçüncü kez taçlandırıyor.

29 ülkeden 100 uluslararası jüri üyesinin oylarıyla her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Dünya Otomobil Ödülleri’nde (WCOTY) finale kalan araçlar, zorlu test sürüşlerinin ardından en ince ayrıntısına kadar değerlendiriliyor ve oylama yöntemiyle kazanan model seçiliyor.

IONIQ 5 N, 21.000 devre kadar çalışan iki adet elektrikli motora sahip. En yeni nesil 84 kWh pil ile donatılan otomobil, yüksek enerji için motordaki iki kademeli invertör sayesinde 448 kW/609 PS ve 740 Nm tork (NGB devredeyken 478 kW/650 PS ve 770 Nm) güç sunuyor. Maksimum 260 km/saat hıza ulaşabilen model, 0-100 km/s hızlanmasını ise sadece 3,5 saniyede (NGB ile 3,4 saniye) tamamlıyor. Tamamen elektrikli aracın menzili ise 448 kilometre (WLTP).