Skip to main content

Bitcoin, para aklama ihtimali neden gösterilerek; Çin bankalarından yasaklanmış durumda.

Çinli düzenleyici otoriteler, finansal kurumlarına Bitcoin kullanımını yasakladı. Sanal paranın yasal olmayan işlerde kullanabileceği uyarısına yer verilerek; Çin’in merkez bankası The People’s Bank of China yasaklamayla ilgili açıklamayı yayımladı. Açıklamada bireylerin sahip olduğu riske rağmen Çin’de sanal parayı kullanabilecekleri bilgisine yer verildi.

Bitcoin fiyatları ise açıklamanın ardından düşüş yaşadı. Bitcoin değeri 1,100 dolarken; şu anda değeri 970,62 dolara düştü.

Bitcoin’in Çin’de popülerliğinin artmasıyla değeri, online döviz sitesi BitStamp’ta bin doları geçmişti. Bu hafta başında yayına alınan Bloomberg’in haberine göre; ülkenin en büyük Bitcoin borsası BTC China, Çinli düzenleyici otoritelerle tartışma içindeydi. Konu ise resmi olarak Bitcoin para biriminin tanınması, ürün ve hizmet satın almasında kullanılmasına izin verilmesi hakkındaydı. Bloomberg’e konuşan BTC China CEO’su Bobby Lee, para biriminin tanınmasının spekülasyondan ziyade para biriminin alışverişte kullanılmasının teminat altına alınmasını sağlayabileceğini belirtti.

Düzenleyici otoriteler, para aklama ve spekülasyonun olması ihtimaline karşı dikkatli bir tutum içinde. Çin para birimine ilişkin kontrolleri sıkı uygulayan bir ülke. The Verge’te yer alan haberde bünyada artık her ülkede yerini alacak olan Bitcoin’e karşı düzenleyici otoritelerin dikkatli yaklaşmasının şaşırılacak bir durum olmadığına değiniliyor.

Yapılan açıklamada ise merkez bankasının Bitcoin’in sahip olduğu riskleri yakından takip edeceği ifadesi yer aldı. Ayrıca para biriminin yasal olmayan para aklanmasına karşı gerekli önlemlerin alınacağına da yer verildi.

People’s Bank of China şu ifadeyi kullandı:
“Bitcoin işlemlerinin konum kısıtlaması olmadan anonim olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle nakit akışının takibi güçleşiyor. Bunun sonucunda Bitcoin kullanımı para aklama gibi yasal olmayan işlemleri kolaylaştırmış oluyor.”

News by Design sitesi, Ekim ayı sonunda dünyada işletim sistemlerinden yapılan Bitcoin kullanımlarını yansıtan GIF formatında bir harita yayımlamıştı. Haritadan Bitcoin kullanımının dünya üzerinde git gide arttığı gözlemleniyor.

bitcoin-worldwide