Skip to main content

Associated Press için Equilar tarafından hazırlanan en yüksek ücretli CEO’lar sırlamasına göre, 2019’da en çok kazanan CEO ilk kez bir kadın oldu.

Yayınlanan raporlara göre AMD son zamanlarda yükseliş ivmesini sürdürüyor. Hatırlamak gerekirse geçtiğimiz yıl katıldığı bir konferansta sektörle ilgili bazı açıklamalarda bulunan Intel Teknoloji Grubu Genel Müdürü Jason Grebe’nin, hem uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar hem de masaüstü bilgisayar sektöründeki pazar paylarının çok ciddi anlamda düştüğünü açıklaması, AMD’ye karşı verilen savaşın kaybedildiğinin itirafı olarak yorumlanmıştı. Gelirlerini artıran AMD, birçok uzmana göre bu başarısını ilk kadın CEO’su Lisa Su‘nun çalışmalarına borçlu.

CNN International’da yer alan habere göre, 2019’da 58.5 milyon dolar (Yaklaşık 395 milyon TL) gelir elde eden teknoloji şirketi Advanced Micro Devices’ın (AMD) CEO’su Lisa Su, dünyanın en çok kazanan ilk kadın CEO’su oldu. Göreve başladığında 3 dolar bandındaki AMD hisseleri, bugün 55 dolar seviyesinde. AMD hisseleri, 2019 boyunca yüzde 156 oranında büyüdü.

Lisa Su, 2018’de 13.4 milyon dolarlık kazanca ulaşmıştı. Geçen yıl ise 1 milyon dolar maaş alan Su, 1.2 milyon dolar performans bonusu aldı. Ek olarak 3 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonu alan Su, 53 milyon dolarlık şirket hisse primi de aldı. Toplam 329 ismin yer aldığı sıralamada sadece 20 kadın yönetici bulunuyor. Lisa Su’dan sonra gelen ilk kadın, Lockheed Martin’in CEO’su Marillyn A. Hewson yılda 24,4 milyon dolar ücret alıyor.