MOBİL

H.Kerem Fındık | 15.06.2017 - 10:05

Dünyada 5 milyar mobil abone var

En güncel tahminler dünya nüfusunun 7,4 milyar ulaştığını ortaya koyuyor. Bu veriye göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i mobil abone.

Küresel mobil sektörün çatı örgütü Dünya GSM Birliği (GSMA) 13 Haziran Salı itibariyle, dünyada 5 milyar mobil aboneye ulaşıldığını açıkladı GSMA’in verisinde altı çizilmesi gereken nokta şu: Burada mobil bağlantıdan ziyade tekil abonelerin sayısının 5 milyara ulaşması önemli. GSMA’e göre tekil abone çeşitli bağlantı veya SIM karta sahip abone anlamında. Bu sayıya M2M bağlantılarının eklenmediğini belirtelim.

Bölgeler bazında abone dağılımları şu şekilde sıralanıyor: Asya Pasifik (2,76 milyar), Avrupa (465 milyon), Latin Amerika (459 milyon), Sahra Altı Afrika (436 milyon), Ortadoğu ve Kuzey Afrika (391 milyon), Kuzey Amerika (292 milyon) ve Bağımsız Devletler Topluluğu (227 milyon). GSMA ayrıca penetrasyon oranlarını da aktarıyor ve en yüksek oranların yüzde 86 ile Avrupa ve yüzde 80 ile Kuzey Amerika’da olduğunu paylaşıyor. GSMA, 4 milyar aboneden 5 milyara erişilmesinin ise 4 yıl aldığına dikkat çekiyor. Mobil endüstride 1 milyar mobil abone sınırı 2003 yılında geride bırakılmıştı.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan GSMA Genel Direktörü Mats Granryd, 5 milyar rakamının henüz genç bir endüstri olan mobil için çok önemli olduğu ifade ediyor. Granryd’e göre, bu başarı ağ, servis ve frekanslara yıllar boyunca milyarlarca dolar yatıran mobil operatörlerin eseri.