Skip to main content

Dropbox, iş dünyasındaki kullanıcılarının dosyalarını uçtan uca şifreleme ile güvence altına alacak.

Dropbox, Boxcryptor adlı, bulut servislerinde uçtan uca şifreleme üzerinde çalışan bir şirketin bazı önemli varlıklarını satın aldığını duyurdu.

Dropbox’ın bu hamlesi, özellikle iş dünyasındaki kullanıcıları için bir hayli önemli. Zira şirket tarafından yapılan açıklamada, COVID sonrası dönemde verilerinin güvenliğinden endişe eden, Dropbox’ı özellikle iş amaçlı kullanan kullanıcıların taleplerine karşılık olarak böyle bir hamle yapıldığına değinildi.

Dropbox, Boxcryptor’un varlıklarını satın alarak elde ettiği teknoloji ile verileri cihazlarda şifreleyerek aktarımları daha güvenli bir şekilde yürütmeyi planlıyor. Bu özellik, Dropbox’ın servisi profesyonel dünyada kullanan abonelerinin uygulamalarına entegre edilecek.

2011 yılında kurulan Boxcryptor, bugüne kadar Google Drive, OneDrive ve Dropbox gibi popüler bulut servislerinin kullanıcılarının verilerini korumak üzere teknolojiler geliştiriyordu. Boxcryptor’un “premier partnerlerinden biri” olan Dropbox’ın bu hamlesi ile Boxcryptor geliştirdiği teknolojiler Dropbox’a doğrudan entegre edilecek.

Kaynak: Dropbox is bringing end-to-end encryption for business users – TechRadar