Skip to main content

Turkcell tarafından geliştirilen uçan baz istasyonu “Dronecell” 120 metre yükseklikten 5 km2’lik bir alanda 4.5G hizmeti veriyor.

Turkcell tarafından 4.5G hizmeti vermek için geliştirilen Dronecell,  istenen her yerde havalanıp, kara ile hiçbir bağlantısı olmadan ses ve data hizmeti sağlayıcısı olarak görev yapıyor. Birçok konuda fayda sağlamak üzere geliştirilen Dronecell özellikle deprem, sel, heyelan gibi doğal afetlerde ve acil durumlarda arama kurtarma ekiplerine iletişim desteği sağlaması amaçlanıyor.  Otomatik pilot özelliği de bulunan Dronecell, koordinatları girilen noktaya kendisi ulaşabiliyor.

Dronecell’in hayati bir ihtiyaca cevap vereceğini vurgulayan Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Dronecell’i ihtiyaç noktalarına çok daha hızlı iletişim sağlamak için geliştirdik. Özellikle doğal afetlerde ulaşımın zor olduğu ancak acil iletişim gereken bölgelere havadan ulaşarak 4.5G servisini vermek için kullanacağız. Bunun dışında konser, maç, miting gibi insanların geçici ama yoğun olarak toplandığı sosyal alanlarda daha hızlı iletişim sağlamak için Dronecell ile hizmet vereceğiz” dedi.

Havadan mobil 4.5G hizmeti sunan Dronecell, Turkcell şebekesi üzerinden veri haberleşmesi yapan akıllı cihazlarda bilgi topluyor ve nesnelerin internetine mobil ulaşım sağlıyor. Özellikle tarım alanları, akıllı su ve elektrik saatleri, barajlar, inşaat şantiyeleri ve madenler gibi alanlarda bulunan IoT cihazlarının akıllı sensörlerden toplanan bilgilerin, işlenip ilgili kişilerin cep telefonuna iletilmesini sağlıyor.

Dronecell teknik özellikleri

• Çapı 80 cm’lik 8 pervane

• 50 kg taşıma kapasitesi

• 4.5G teknolojisi ile 300 Mbps’a kadar veri indirme hızı

• 120 metreye kadar yükseklikte 40 dk havada kalma