Skip to main content

Türkçe ses teknolojileri sunan Sestek, geliştirdiği Merkezi Raporlama Sistemi (MRS) ile tıbbi kullanıma yönelik bir uygulama geliştirdi.  Yeni sistem, doktorların telefon aracılığıyla otomatik olarak rapor kaydı oluşturmalarına olanak tanıyor. Doktorların…

Türkçe ses teknolojileri sunan Sestek, geliştirdiği Merkezi Raporlama Sistemi (MRS) ile tıbbi kullanıma yönelik bir uygulama geliştirdi.  Yeni sistem, doktorların telefon aracılığıyla otomatik olarak rapor kaydı oluşturmalarına olanak tanıyor. Doktorların klavye ve fare kullanmadan, sesli komutlarla yazı yazmalarını ve bilgisayarlarını yönetmelerini sağlayan Sestek’in tıbbi çözümü GVZ MediTalk’u da içeren MRS, ayrıca GVZ TTS Premium ve raporlandırma arayüzü gibi teknolojileri de barındırıyor.

MRS, doktorların belirli telefon numaralarını arayıp rapor içeriğini okuyarak rapor kaydı oluşturmalarına olanak tanıyor. Her doktorun kendine ait bir hesap bilgisine sahip olduğu sistemde doktorlar, ID ve şifre tuşlayarak sisteme giriş yapabiliyorlar. Sistemde yer alan Caller ID özelliği sayesinde, cep telefonundan arayan doktorlar ise sistem tarafından otomatik olarak tanınıyor.

MRS’nin web tabanlı yapısı ise belirli bir mekanda bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırdığını ve doktorların telefona erişebildikleri herhangi bir yerden rapor kaydı oluşturmalarına olanak tanıdığını kaydeden Sestek CEO’su Prof. Dr. M. Levent Arslan, “Diğer bir deyişle, kullanıcı doktorlar yolda, evde, ya da hastanede bulunan çalışma alanlarından telefon ederek kolaylıkla rapor kaydı oluşturabiliyorlar. Her ortamda rapor kaydı oluşturmayı sağlayan MRS, zaman kayıplarının önüne geçerek, raporlandırma süreçlerinin hız kazanmasına olanak tanıyor” diye konuştu.

MRS, bırakılan rapor sayısı, raporda geçen kelime sayısı ve raporun yazılma süresi, yazım hatası sıklığı ile ilgili detaylı bilgiler de sağlayabiliyor.