Skip to main content

Divan Grubu ve Arçelik, akıllı asistan Asista ile Türkiye’de otelcilik sektöründe bir ilke imza atıyor.

Türkiye’nin en inovatif markalarından Arçelik, Divan Grubu ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle otelcilik sektöründe dijital dönüşüme öncülük ediyor. Arçelik’in ürettiği, sesli komutla çalışan ve Divan otellerinde kullanılacak akıllı asistan Asista, bugün Divan İstanbul’da Divan Grubu CEO’su Richard Appelbaum, Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer ve Arçelik A.Ş. İnovasyon Direktörü Erkan Duysal’ın katıldığı basın toplantısında tanıtıldı. İlk olarak Divan İstanbul odalarına ve toplantı salonlarına yerleştirilen Arçelik Asista’lar; oda otomasyonu, otel hizmetleri gibi tesisle ilgili kolaylıkların yanı sıra, hava durumundan sinema ve restoran bilgilerine pek çok katma değerli servisi de konukların hizmetine sunuyor.

Divan ve Arçelik’ten ‘akıllı’ iş birliği

Asista’nın teknik özellikleri ve sunduğu hizmetler

Divan İstanbul’un tüm odalarına yerleştirilen Arçelik Asista, Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde hizmet veriyor. Tamamen bulut üstüne kurulu bir sistemle çalışan Asista’nın dört hoparlörü var ve Qualcomm Snapdragon işlemciye sahip. Ürün geliştirilirken, orta ölçekli start-up Sestek ile beraber çalışılmış. Asista, otel misafirlerinin sesli komutlarıyla ışıkları, perdeleri açıp kapatabiliyor, klima ayarlarını değiştirebiliyor ve televizyonu kontrol edebiliyor. Ayrıca döviz, hava durumu, takvim ve saat, alarm, haber özeti, radyo, trafik hakkında güncel bilgilere ulaşılmasını sağlıyor. Misafirlerin konaklama deneyimlerini en üst düzeye taşımak için otel ve otel hizmetleri hakkında bilgi sağlarken, şehirdeki en iyi restoranlar, yakındaki alışveriş merkezleri ve turistik yerler hakkında önerilerle yeni nesil bir concierge hizmeti sunuyor.

Richard Appelbaum: Proje, bir yıl gibi kısa bir sürede hayata geçirildi

Divan-Arçelik Asista iş birliğinin duyurulduğu basın toplantısında konuşan Divan Grubu CEO’su Richard Appelbaum, bir yıl gibi kısa bir sürede hayata geçirilen Asista projesinden dolayı büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Appelbaum, “Divan Grubu olarak bu dönüşümde de sektörümüz adına öncü bir rol üstleniyoruz. Bu kapsamda; Arçelik tarafından geliştirilen akıllı asistan Asista’yı sektörümüze kazandırarak yine önemli bir adım attığımıza inanıyoruz” dedi.

Can Dinçer: Asista Nisan ayında Arçelik mağazalarında olacak

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer değişen trendler doğrultusunda tüketici ihtiyaçlarını takip ederek yatırımlarını bu kapsamda şekillendirdiklerini söyledi. Arçelik’in ikisi yurt dışında 14 Ar-Ge merkezi olduğunu ve buralarda bin 300 kişinin çalıştığını ifade eden Dinçer, dünyada sesli akıllı sistemler pazarının 50 milyar dolara ulaştığını, bu nedenle ilk Türkçe sesli asistan Asista’yı, güçlü Ar-Ge imkânlarını kullanarak ürettiklerini belirtti. “Divan ile yaptığımız kıymetli ortaklığın başka iş birliklerine de öncülük edeceğine inanıyoruz” diye konuşan Dinçer, Asista’nın Nisan ayında Arçelik mağazalarında da satışa sunulacağını, fiyatının yaklaşık olarak 899-999 TL bandında olacağını, ilerleyen zamanlarda başka otel zincirleri ve AVM’lerde de kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Erkan Duysal: Üniversiteler ve start-up’larla yakın olmayı tercih ediyoruz

Arçelik A.Ş. İnovasyon Direktörü Erkan Duysal da, basın toplantısında Arçelik A.Ş.’nin inovasyon yolculuğunu anlattı. Biri Tayvan’da, ikisi Türkiye’de olmak üzere üç inovasyon merkezleri olduğunu ifade eden Duysal, üniversiteler ve start-up’larla yakın temas içinde çalışmayı tercih ettiklerini söyledi. Veriyi geleceğin petrolü olarak tanımlayan ve teknoloji şirketlerinin yazılım şirketlerine dönüşeceğini dile getiren Duysal, “Dünyada dijital bir devrim yaşanırken, Arçelik dijital dönüşüm konusundaki deneyimlerini başka sektörlere de taşımayı hedefliyor” dedi.