Skip to main content

Disney, Lucasfilm’i kendi bünyesine dahil etti. Star Wars’ı dahil eden satın alma 4,05 milyar dolar değerinde nakit ve hisseyle yapılan ödemeyle gerçekleşti. Mashable’ın haberine göre; Disney, Star Wars Episode 7’nin…

Disney, Lucasfilm’i kendi bünyesine dahil etti. Star Wars’ı dahil eden satın alma 4,05 milyar dolar değerinde nakit ve hisseyle yapılan ödemeyle gerçekleşti.
Mashable’ın haberine göre; Disney, Star Wars Episode 7’nin 2015’te yayınlanacağını duyurdu. 
Disney CEO’su Bob Iger, Star Wars 7’ye ek olarak 8 ve 9’un üzerinde çalışıldığını belirtti. Amaçlarının Star Wars filminin yeni bölümlerini her 2 – 3 yılda bir yapmak olduğunu söyledi. 
Disney, 2006’da Pixar’ı 7,4 milyar dolara; Marvel’i 2009’da 4 milyar dolara satın almıştı.

Lucasfilm’den Disney’e geçiş

George Lucas, Lucasfilm’i 1971 yılında kurdu ve ilk Star Wars filmi 1977’de yayınlandı.
Lucas, son 35 yıl içinde en büyük mutluluklarından birinin, Star Wars’ın bir nesilden diğerine geçtiğini görmek olduğunu söyledi. 
Lucasfilm başkan yardımcısı Kathleen Kennedy, Disney’in altında Lucasfilm’in başkanı olacak ve Star Wars marka yöneticisi olarak görev yapacak. George Lucas, yaratıcı danışman olarak yer alacak.
Lucasfilm’in diğer bağlı ortaklıkları LucasArts, Industrial Light & Magic ve Skywalker Sound da Disney’e taşınıyor. Böylelikle, Lucasfilm çalışanları şu andaki San Francisco genel merkezinde tutulmuş olacak.