Skip to main content

İlk kez kullandığı Discovery reklamları sonucunda Arçelik hem satış ve ciroda iki kat hem de reklam harcamalarından elde edilen gelirde 4,5 kat artış sağladı.

Arçelik, hem kendi kanalları hem de bayi ağı aracılığıyla satış yapan, offline kanalları, online kanallara göre daha çok satış getirse de; online kanallarını büyütmek için büyük adımlar atan bir marka.

Bu kategori için Arçelik, küçük ev aletlerinin; adının aksine mutfakta ve hayatımızda çok büyük yer kapladığını ve ürün tercihlerinin tüketicilerin hayatlarını etkileyeceğini iletmek istedi. Oldukça sıkı bir rekabetin yaşandığı bu kategoride Arçelik, bu ürünlere avantajlı fiyatla sahip olmak için sunulan kampanyayı maksimum seviyede duyurmak istiyordu. Beyaz eşyada sağlanan Arçelik deneyimini; küçük ev aletleri ile de yaşayabilecekleri mesajını tüketicileriyle paylaşmayı amaçladı.

Stratejilerinin merkezine yerleştirdikleri bu mesajla birlikte Arçelik ekibi, ajansları Ingage ile birlikte Google’ın birden fazla ürün ve platformunu kullanarak Küçük Ev Aletleri grubunda öne çıkan ürünlerin bilinirliğini ve algıyı pozitif yönde arttırmak istedi. Bunun yanı sıra, ürünlerin yenilikçi ve inovatif olduğunu iletmek ve bu gruptaki ürün satışlarına katkı sağlamayı hedefleri arasına dahil etti.

Arçelik bir ay boyunca Google ürünlerini ve envanterlerini kullanacağı bir iletişim kampanyası hazırladı. Discovery reklam modeli, kampanyanın merkezine oturtuldu. Discovery reklamları, YouTube ana sayfasındaki özet akışı ve Gmail alanlarında yani Google envanterindeki kullanıcıları hedefleyebileceğiniz bir kampanya türü. Ayrıca bu kampanya türü ile tüketicilerinize; ürünlerinizi ve hizmetlerinizi keşfetmeye açık olduklarında, zengin, alakalı içeriği gösterebilirsiniz. Farklı hedefleme yöntemleriyle çalışan Discovery kampanyaları, bir sonraki satın alacakları ürünü araştıran kullanıcılara otomatik olarak daha özel ve alakalı reklamlar sunarak, Google Ads ile medya pazarlama hedeflerinize daha etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Ekip ayrıca, YouTube Masthead, TrueView in-stream, Duyarlı Görüntülü ve Arama kampanyalarını da eş zamanlı olarak yürüttü. Ingage Performans Sorumlusu Ege Engin kampanya sürecinin sağladığı kolaylığı şöyle açıklıyor; “Görsellerin standart boyutlarda olması, metinlerin de diğer kullanımlara benzemesi; kullanımımızı çok kolaylaştırdı. Normal kampanya materyallerini kullandığımız için, diğer kanal ve seçeneklerle birlikte hızlıca yayına alabildik. Bu reklam modeli ile tek bir kampanya altında birden fazla kanal iletişimi yapabilirken; sunduğu otomatik teklif stratejisi ile de zamandan tasarruf edebileceğimize ve performansı maksimuma çekebileceğimize inanıyoruz.”

Hem bilinirlik hem de erişim sağlandı

Detaylar incelendiğinde kullanılan ürünler arasında en iyi satış ve ciro dönüşünü Discovery reklam modelinin getirdiği gözlemlendi. Masthead ve TrueView in-stream formatları görünürlük ve erişimi arttırırken; Arama ve Duyarlı reklam modelleri de satış ve ciro dönüşlerini pozitif yönde etkiledi. Discovery kampanyası sonucunda Arçelik hem satış ve ciroda iki kat hem de reklam harcamalarından elde edilen gelirde 4,5 kat artış sağladı.

Arçelik Dijital Strateji ve Pazarlama Müdürü Metin Çerasi; “Discovery reklam modelinin hem bilinirlik hem de erişim sağlarken, satış da getirmesi kullanımın sürekliliğini sağlıyor.  Satışa ve ciroya olan katkısı ile bizi hedeflerimize doğru bir adım ileri taşıdı. Bu modele gelecekteki performans kampanyalarımızda da yer vermenin bize güç kazandıracağına inanıyoruz.”

Görüntülü reklam ürünleri genellikle bilinirlik ve erişim için kullanılırken, bu kampanyada satış ve ciro elde etmek için kullanıldı. Bu model ile birlikte görüntülü reklam ürünlerinin de performans ürünlerine yakın sonuçlar getirdiği gözlemlendi.