Skip to main content

Türkiye’nin gündeminde yer alan Gezi Parkı eylemleri sosyal medyanın gücünü ortaya koydu. Atılan Tweet sayısı 2 milyonu bulan 31 Mayıs’ta Anonymous Taksim Direnişine ve Gezi Parkı gösterilerine destek vermek amacıyla…

Türkiye’nin gündeminde yer alan Gezi Parkı eylemleri sosyal medyanın gücünü ortaya koydu. Atılan Tweet sayısı 2 milyonu bulan 31 Mayıs’ta Anonymous Taksim Direnişine ve Gezi Parkı gösterilerine destek vermek amacıyla Operasyon Türkiye’yi (#OpTurkey) başlattığını duyurdu.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimleri öncesinde açıkladığı Taksim Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi projesi kapsamında, Gezi Parkı yıkılarak Sultan 3. Selim zamanında inşa edilen Topçu Kışlası’na dönüştürülmeye çalışılıyor. Ancak bu binanın kışla olarak değil, rezidans ve AVM olarak hizmet vereceğinin resmi ağızlardan doğrulanması sonrasında tepkiler başladı. 
1940 yılından bu yana Taksim’in soluk almasını sağlayan bu yeşil alanın AVM’ye dönüştürülmesini protesto eden gruplar ise, Gezi Parkı’nda nöbet tutarak iş makinelerini parka sokmamaya çalıştı.
Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı başlayan protestolara karşı polisin sert müdahelesi, orantısız güç kullanması, bitmek bilmeyen biber gazı sonucunda direniş giderek büyüdü ve her yeri sardı.  Türkiye’nin diğer Ankara, İzmir, Adana ve diğer illerde de çatışmalar devam etti. 
Türkiye’nin ve hatta dünyanın birçok yerinden gelen Gezi Parkı’nda destek çağrılarıyla İstanbul altı gündür ayakta ve direnmeye devam ediyor. 
Bugüne kadar yaşananların kısa bir özeti

-Dünya çapında tanınan hacker grubu Anonymous, Taksim Direnişine ve Gezi Parkı gösterilerine destek vermek amacıyla Operasyon Türkiye’yi (#OpTurkey) başlattığını duyurdu. Anonymous mersin.gov.tr, eshot.gov.tr, resmigazete.gov.tr , mam.gov.tr, tccb.gov.tr, istanbul.gov.tr, iem.gov.tr, dsi.gov.tr, akparti.org.tr, ankara.bel.tr, millisaraylar.gov.tr, mobese.iem.gov.tr, cigli10noluasm.gov.tr/vhv.html, kemalpasa12noluasm.gov.tr/vhv.html, gerzetarim.gov.tr/uyari.php gibi  dikkat çeken siteleri hedefine aldı.  Anonymous, Türkiye’deki kullanıcıların internet kısıtlanması halinde kullanabileceği VPN bağlantılarını da açıkladı.
-Yurtdışı basınından CNN Int, Reuters, BBC, Telegraph, Huffington Post, Guardian, El Cezire, Financial Times, New York Times, Washington Post, Independent, Time, France 24, Die Welt gibi yayınlar destek verdi. 
-Yandex ana sayfasında Gezi parkı başlığına yer verdi.
-İnternet, telefon ve Sosyal medya ile iletişim sağlandı. Ayrıca olay yerinden bireysel olarak telefonuyla ustream kanalı aracılığıyla çekim yapan vatandaşlar da oldu. Ulusal basın hashtag’ler üzerinden olayları takip etti. Fotoğraflar tumblr sayfasında paylaşıldı. Yasal olmayan gazları yayan polis için kanıt için delilimvar.tumblr.com sayfası açıldı.
-Twitter üzerinde DirenGeziParki, OccupyGezi, direnbesiktas, direnankara, direnizmir hashtagleri paylaşıldı. New York Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, Gezi Parkı olaylarının alevlendiği 31 Mayıs Cuma günü saat 16.00 ile 00.00 arasında gösterilerle ilgili 2 milyon tweet atıldı.
-Olayları canlı canlı bildiren yayın kuruluşları arasında Agos.com.tr, Oda.tv yer aldı. Twitter üzerinden 140journos doğru kanal olarak olayların takibini sağladı. Facebook’tan Diren Gezi Parkı hesapları açıldı.  Dha aracılığıyla yayın yapan Halk.tv, canlı görüntülerini paylaştı.  Twitter ve Facebook kanallarından paylaşımlar sağlandı. Twitter’dan 140journos hesabı ilgiyle izlendi. 
-Dünya çapında Madonna, Ashton Kutcher, Tilda Swinton, Bruce Wills, Mira Furlan, Femen Grubu gibi isimler destek verdi. Ülkemizden Tarkan, Sezen Aksu, Şebnem Ferah, Levent Üzümcü, Fazıl Say, Okan Bayülgen, Harun Tekin,  Janset, Hayko Cepkin, Şebnem Sönmez, Mehmet Ali Alabora, Erdal Beşikçioğlu gibi sanatçıların yanında Serdar Akinan ve Banu Güven gibi gazeteciler direnişçilerin yanındaydı. 
-Dünyaca ünlü kentlerden Los Angeles, Londra, Amsterdam, Wroclaw, Milano, New York,  Berlin, Stuttgart, Köln, Münih ve Avrupa’nın İngiltere, Fransa, Hollanda, İspanya gibi çok sayıda ülkesinde de Taksim’e dayanışma gösterileri vardı. 
 -Sağlık ekibi, protesto alanları ve polis konumlarını bildiren bir harita oluşturuldu. 
-41?29! reklam ajansı başkanı Alemşah Öztürk blogunu yayınladı. 
– Plasenta ajans başkanı Cem Batu,  Başbakan’a yazdığı mektubu Twitter hesabından paylaştı. 
– Twitter hashtag’leri ve fotoğrafların yer aldığı sivildirenis.org adında yeni bir site hizmete açıldı. 
Tumblr’da Gezi Direnişi Notları başlığında yeni bir sayfa ve eylem fotoğraflarının yer aldığı showdiscontent.com sitesi açıldı. occupygezipics.tumblr sayfasında eylemlerde yakalanan karelere yer verildi. 
-Protestoların Wikipedia sayfası da açıldı. 
Konu ile ilgili İtalyan karikatüristler, çalışmalarını yayınladı.