POPÜLER

Savaş Önemli | 19.07.2015 - 17:47

Dijital dünyada geçen haftanın özeti – Bölüm 7

Geçtiğimiz haftanın bir bölümü bayram nedeniyle ülkemizde tatille geçmiş olsa da Türkiye ve dünyada dijitalin yoğun gündemi hakkında paylaşmaya değer onlarca haber içeriği ve paylaşım yaratmaya yetti. Haftanın özeti haberlerimizin yeni bölümü ile karşınızdayız

Hafta boyunca en çok konuşulan olay tahmin edeceğiniz üzere NASA’nın New Horizons isimli uzay aracının, 9 yıl ve 3 milyar mil yol kat ettikten sonra Plüton’un yakınından geçmesi ve “cüce gezegenin” dünyaya mesaj niteliğinde olan kalp şeklindeki fotoğrafı oldu. Güneş sistemindeki yolculuğuna 19 Ocak 2006’da Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılarak başlayan New Horizons Pluton’u keşfetmeye gönderilen ilk araç değil. 1960’larda Mariner, ve 1970’lerde Voyager isimli uzay araçları Pluton’u keşfetmek için yola çıktılar. Ama en çok yaklaşanı New Horizons oldu.

Mağdur ve sevimli gezegene Twitter’da destek yağdı

Bu yolculuğun sosyal medyada bu kadar yoğun paylaşıma neden olmasının en önemli nedeni 2006 yılında gezegenlikten çıkarılarak Cüce Gezegenler diğer bir adıyla “Kuiper Kuşağı” sınıfına dahil edilen Pluton’un kalp şeklindeki bölgesinden gelen fotoğraf oldu. NASA’nın 14 Temmuz’daki Twitter hesabından “Selam Plüton. En yakın mesafeye ulaştık. Herkese tebrikler” paylaşımın ardından sunduğu detaylı fotoğraf yüzlerce Twitter kullanıcısı tarafından “sevimli, tatlı” gibi ifadelerle paylaşıldı. Mağdurun ve mağrurun her durumda yanında olan Türk insanı kendini burada göstererek cüce gezegene sosyal medyada sahip çıktı ve Pluton hakkında 29 bin 985 defa paylaşım da bulundu. Markalar da fırsattan istifade Pluton’a özel paylaşımlar yaptılar. Sprite, Boyner, Pegasus, Gnctrkcll, Oreo, Nutella, Teknosa ve TTTNET gibi ünlü markalar Plüton fotoğraflarını kullanarak sevimli göndermelerde bulundular.

Beklenen oldu, Digiturk beIN Media Group tarafından satın alındı

Haftanın ikinci bombası aslında uzun zamandır konuşulan bir konu olan Digiturk’un Katarlı beIN Media Group’a satışının tamamlanması oldu. 13 Temmuz akşamı Katarlı küresel spor ağı beIN Sports’un sahibi beIN Media Group LLC (beIN MEDIA), Çukurova Grubu ile Providence Equity Partners tarafından kontrol edilen fonlara ait olan ve Digiturk markası altında faaliyet gösteren Türk Pay-TV platform grubunun holding şirketi DP Acquisitions B.V.’yi satın almak için nihai bir sözleşme imzaladığını açıkladı. Açıklamada, satın almanın tamamlanmasının, gelecek aylarda gerçekleşmesi beklenen idari onaylar da dahil, çeşitli şartların yerine getirilmesine bağlı olduğu ifade edildi. Türkiye’de spor medyasının geleceği için çok önemli olan bu gelişme sosyal medyada 3 bin 332 defa paylaşıldı.

Nintendo başkanı kansere yenik düştü, oyun dünyası öksüz kaldı

Haftanın üçüncü haberi “Dünyanın en köklü oyun firmalarından Nintendo Başkanı Satoru Iwata hayatını kaybetmesi” oldu. Nintendo, şirket başkanlığı görevini sürdüren Satoru Iwata’nın (11 Temmuz’da) 55 yaşında vefaat ettiği bilgisini duyurdu. 2000 yılında şirket yöneticiliği koltuğuna oturan Iwata, 2002’de Nintendo’nun dördüncü başkanı oldu. Başkanlık görevini sürdürdüğü zaman diliminde Iwata, Nintendo’nun video oyun şirketi tarihinde en güçlü olduğu (Wii, DS) ve (GameCube, WiiU) en zayıf olduğu dönemleri yaşadı. Iwata’nın, Zelda, Pokemon, Super Mario gibi efsanevi oyunlara ve farklı oyun konsollarında büyük emeği buluyor. Iwata, geçtiğimiz yıl oyun sektörünün önde gelen fuarlarından E3’e (Electronic Entertainment Expo) doktorunun tavsiyesiyle (denizaşırı yolculuğa çıkmaması gerektiğinden) katılamamıştı. Haziran ayı sonunda da safra kesesinde büyümeden kaynaklı olarak ameliyata giren Iwata, birkaç ay sonra Twitter’dan sağlık durumunun iyiye gittiği müjdesini vermişti. Haftanın öne çıkan diğer haberlerinin sosyal medyada konuşulma hacimlerini sıraladığımız liste şöyle;